Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Davosu se sjedou politické a ekonomické elity. Na globálním dýchánku nebude chybět ani Trump

Do Davosu se sjedou politické a ekonomické elity. Na globálním dýchánku nebude chybět ani Trump

Americký prezident Donald Trump se zúčastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Informovala o tom dnes jeho mluvčí, podle níž hodlá mezi šéfy nadnárodních firem či velkých bank hájit svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě“. Ruský prezident Vladimir Putin se naopak letošního davoského fóra nezúčastní.

Zatímco loni zástupci velkých společností v Davosu řešili, jak se připravit na Trumpovu strategii přesouvání výroby a pracovních míst ze zahraničí zpět do USA, letos s ním budou moci dopady jeho hospodářské politiky probrat osobně. „Prezident se těší, že bude moci na letošním Světovém ekonomickém fóru propagovat svou politiku posilování amerických podniků, amerického průmyslu a amerických pracujících,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Trump vyrazí do Davosu rok po svém nástupu do funkce, do které byl zvolen jako kandidát bojující proti zavedenému politickému a ekonomickému establishmentu. Podle některých amerických médií může část jeho voličů vnímat negativně Trumpovu účast na konferenci považované za symbol elitářství vzdáleného problémům běžných lidí.

Světoví političtí lídři nejezdí do Davosu příliš často, zčásti právě z obav o svůj mediální obraz. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Putin, který bude v březnových volbách obhajovat svou funkci, návštěvu fóra neplánuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1