Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Evropy dorazil speciální americký letoun. Prověří radiaci, která byla i nad Českem

Do Evropy dorazil speciální americký letoun. Prověří radiaci, která byla i nad Českem

Do Evropy přiletěl speciální americký letoun, který prověřuje radioaktivitu v ovzduší. Podle armády Spojených států je na předem plánované rutinní misi. Podle expertů mírně zvýšená hladina jódu v atmosféře, o které média v posledních dnech informovala, ukazuje nejspíše na zamlčenou havárii nějaké farmaceutické firmy. Konspirační teorie o tajném ruském jaderném testu u norských hranic odborníci odmítají.

Unikátní letoun WC-135 údajně přistál v anglickém hrabství Surrey a podle serveru The Aviatonist má zamířit na sever Evropy, kde se zvýšená hladina radioaktivního jódu objevila. Stroj dokáže ze vzduchu identifikovat následky jaderného výbuchu a radioaktivitu.

Mluvčí amerických vzdušných sil uvedl, že stroj je v Evropě na dávno naplánované kontrole a jakékoli opačné informace jsou neopodstatněné. Speciální letoun WC-135 přezdívaný „čichač“ může nést až 33 členů posádky. Dvě zařízení na jeho bocích nabírají vzduch a analyzují ho.

Někteří přesto tvrdí, že letoun je v Evropě kvůli nálezům radioaktivního jódu v ovzduší nad Norskem, který se v zanedbatelném množství rozšířil i nad další evropské země včetně Česka. Konspirátoři uvádějí, že radioaktivita mohla uniknout při tajném testu ruské atomové bomby u norských hranic. Odborníci ale dohady vyvracejí a předpokládají, že jód se do ovzduší dostal jinak.

Radioaktivní izotop jódu 131 se obvykle vyskytuje při odpálení nukleárních náloží. Podle znalců se nikdy neobjevuje sám, ale jen společně s jinými radioaktivními složkami. V ovzduší jej nyní přesto objevili pouze izolovaně.

Látka se používá také ve zdravotnictví, mimo jiné například k léčbě rakoviny. Její samostatný výskyt svědčí právě o tom, že ji někdo uměle izoloval. Podle všech indicií to dle webu Independent vypadá tak, že jód omylem unikl z nějaké farmaceutické firmy, která ale havárii nenahlásila. Podle francouzského Institutu na ochranu před radiací (IRSN) je ale naměřené množství látky tak malé, že nehrozí žádná újma.

Čechy musel přesto o neškodnosti malého množství izotopu přesvědčovat i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který ve svém prohlášení uvedl, že „naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroBq a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší“. Prohlášením úřad reagoval na poplašné zprávy některých alternativních webů, které situaci dramatizovaly. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744