Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Evropy loni přišlo půl milionu nelegálních migrantů. Nejvíce Syřanů, roste počet Afričanů

Do Evropy loni přišlo půl milionu nelegálních migrantů. Nejvíce Syřanů, roste počet Afričanů

Případů ilegálního překročení vnějších hranic Evropské unie bylo loni zaznamenáno přes půl milionu. Je to podstatně méně než 1,8 milionu případů evidovaných v roce 2015, nicméně stále velmi hodně. Konstatuje to zpráva, kterou dnes zveřejnila Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex).

Dokument v této souvislosti připomíná, že v předchozích letech byly takovéto roční údaje nižší. V roce 2010 šlo například o 104.060 případů a o čtyři roky později o 282.933.

Nejvíce migrantů loni přišlo do Itálie a Řecka, které obdobně hlásí zhruba 180.000 nově příchozích. Zatímco však počet lidí mířících do Evropy přes centrální část Středozemního moře během roku stoupal, do Řecka přibylo 80 procent migrantů v prvních třech měsících.

Na tomto poklesu se podílejí dva faktory. Jedním je dohoda EU a Turecka, která vstoupila v platnost 18. března a která umožňuje vracení migrantů do Turecka. Druhým je uzavření takzvané balkánské migrační cesty díky přísnější kontrole makedonských hranic.

Migrační tlak na řecko-tureckých hranicích se tak výrazně zmenšil, ovšem na druhé straně Itálie loni zaznamenala sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s rokem předchozím. Důsledkem také je, že přes centrální oblast Středozemního moře do Evropy přišlo již třetí rok po sobě více než 150.000 migrantů, uvádí zpráva Frontexu.

V této souvislosti také konstatuje, že nelegální migrace přes Libyi je téměř výhradně závislá na sítích pašeráků lidí. Většina migrantů se plaví z této severoafrické země do Itálie na přeplněných vratkých gumových člunech a ještě v blízkosti libyjských břehů je zachraňují plavidla pobřežních hlídek, Frontexu a různých nevládních organizací či obchodní lodě. Přes tyto permanentní záchranné akce bohužel přišly o život tisíce lidí.

Zpráva rovněž informuje, že již čtvrtý rok po sobě tvoří největší podíl migrantů ilegálně přicházejících do Evropy (17 procent) osoby, které tvrdí, že jsou syrští občané.

Agentura též upozorňuje, že loni výrazně vzrostl počet afrických migrantů a dosáhl rekordu více než 170.000. V letech 2009 až 2013 jich v průměru přicházelo ročně kolem 40.000.

Dokument v závěru konstatuje, že k zajištění bezpečnosti hranic a k zastavení kriminálních aktivit na vnějších evropských hranicích má zásadní význam spolupráce pohraničních stráží, policie a celních úředníků.

"Protože geopolitická situace kolem Evropy zůstává nestabilní, budou opatření ke kotrole hranic vyžadovat kombinaci rychlých a účinných akcí pobřežních stráží, spolupráci s tranzitními zeměmi a zeměmi původu migrantů a efektivnější vracení migrantů, kteří nemají právo zůstat v EU," doporučuje Frontex.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744