Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Evropy zatím přišlo o dvě třetiny méně migrantů než loni, hlásí agentura chránící hranici EU

Do Evropy zatím přišlo o dvě třetiny méně migrantů než loni, hlásí agentura chránící hranici EU

V listopadu vnější hranice Evropské unie překročilo ilegálně 13 500 osob. Podle agentury pro ochranu hranic EU Frontex, která o tom dnes informovala, je to oproti loňskému roku o 27 procent lidí méně. Ve srovnání s celým rokem 2016 klesl počet migrantů, kteří do EU přišli, o 62 procent na 186 500.

Naprostá většina migrantů podle Frontexu přišla do Evropy z jihu po takzvané středomořské trase. Z celkového počtu 186 500 jich 116 400 dorazilo do Itálie. Oproti loňsku je to asi o třetinu méně. Důvodem výrazného poklesu v posledních týdnech je podle Frontexu tradičně špatné počasí.

Méně migrantů přichází nejen do Itálie, ale také do Řecka. Východním Středomořím se do Evropy dostalo letos o 79 procent méně migrantů než loni.

Na takzvané balkánské stezce, přes kterou do střední Evropy přišly v roce 2015 statisíce uprchlíků a migrantů, letos v listopadu pohraničníci a policisté zadrželi jen 500 osob.

Naopak počet lidí, kteří vnější hranice EU ilegálně překročili ve Španělsku, letos vzrostl. Jen v listopadu jich oproti stejnému měsíci loňského roku dorazilo třikrát více. Oproti celému roku 2016 zaznamenali pracovníci Frontexu nárůst o 140 procent na 21 100.

Největší skupinu migrantů přicházejících do Itálie tvoří podle Frontexu Nigerijci. Občanem této nejlidnatější africké země je každý sedmý migrant, který k italským břehům dorazí. Následují občané dalších západoafrických zemí - Guineje a Pobřeží slonoviny - a Bangladéšané. Do Španělska se nejčastěji dostávají Alžířané a Maročané, do Řecka Syřané, Iráčané a Afghánci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1