Články odjinud

Do Fica tepe už i slovenská církev. „Ježíš vyhnal takové kupce, kteří měli na stole milion“

Do Fica tepe už i slovenská církev. „Ježíš vyhnal takové kupce, kteří měli na stole milion“

Slovenského premiéra Roberta Fica kritizují už i církevní kruhy. Nespokojenost s událostmi posledního týdne a průběhem vyšetřování smrti novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se promítla do obsahu nedělních mší i smutečních řečí na pohřbech obou lidí. K nějaké víře se přitom na Slovensku hlásí daleko více lidí než v Česku.

Nedělní prostor k zamyšlení využila řada kněžích k apelům na slovenskou společnost i na představitele vlády. Trnem v oku se stala především scéna z tiskové konference premiéra Roberta Fica, na kterou přinesl milion eur v bankovkách určený pro člověka, který pomůže dopadnout vraha Kuciaka a Kušnírové.

„Bratři a sestry, dnes máme třetí postní neděli. V evangeliu mám rozzlobeného Ježíše Krista, který vyhnal kupce z chrámu. Takové kupce, kteří měli na stole milion,“ prohlásil podle reportéra webu Aktuality.sk bratislavský kněz Milan Bubák.

O bankovkách se během své řeči na pátečním pohřbu Kušnírové zmiňoval také košický pomocný biskup Marek Forgáč, který nepřímo obvinil Fica, že může za smrt mladé dvojice. Mluvil o vůdcích, kteří svými aktivitami, kontakty či nečinností vytvořili ovzduší, ve kterém se daří organizovanému zlu.

„Slovensko nechce vidět bankovky na stole. Slovensko potřebuje vidět charakterní vůdce,“ pravil Forgáč. Vlivný řeckokatolický biskup Milan Lach zase na Facebooku konstatoval, že korupci odsuzuje také nejvyšší představitel katolické církve papež František.

Předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský na Kuciakově pohřbu vyjádřil víru, že zlo nezvítězí. Ocenil práci novinářů a zalitoval, že je veřejnost docení, jen když dojde k podobnému neštěstí. Připomněl, že bez novinářů není možné uhájit svobodu v zemi.

 „V celé naší zemi však dnes úplně přirozeně a logicky zaznívá otázka, jak se svojí mocí nakládají ti, kterým byla svěřena. Jakým způsobem bude vyřešený tragický případ smrti Jána a Martiny zásadně ovlivní odpověď,“ konstatovat Zvolenský.

Stanoviska církevních představitelů mají na Slovensku daleko větší skupinu posluchačů než v Česku. Slovenská společnost je daleko více nábožensky zaměřená. Zatímco v ČR se při posledním sčítání lidu přihlásilo k nějaké víře či vyznání 20,6 procenta lidí, na Slovensku tvoří jen stoupenci římskokatolické církve 62 procent populace. Ateistů a těch, kteří vyznání neuvedli, je necelá čtvrtina.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud