Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Libanonu prchl před válkou víc než milion Syřanů. „K návratu je nutit nebudeme,“ ujistil teď premiér Harírí

Do Libanonu prchl před válkou víc než milion Syřanů. „K návratu je nutit nebudeme,“ ujistil teď premiér Harírí

Libanon nebude nutit syrské uprchlíky k návratu do vlasti. Žádá však mezinárodní společenství o pomoc při řešení uprchlické krize. Podle agentury Reuters to dnes řekl libanonský premiér Saad Harírí.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je asi čtvrtina libanonské populace. Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrii, z řad některých libanonských politiků zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců.

"Stanovisko mé vlády je jasné. Nikdo nikoho nebude nutit k návratu, pokud si to dotyčný nebude sám přát," řekl Harírí na konferenci pro dárce humanitární pomoci, která se dnes konala v Bejrútu. Libanon na akci požádal o 2,68 miliardy dolarů na pomoc uprchlíkům. Harírí přitom varoval, že pokud Libanon nebude schopen zajistit humanitární pomoc, uprchlíci se pokusí odejít do jiných zemí.

"Potřebujeme od mezinárodního společenství více, protože pro něj děláme veřejnou službu. Jinak tito lidé, pokud neuděláme víc a pokud vy neuděláte víc, budou hledat útočiště jinde," řekl Harírí.

V pondělí Bejrút navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Po setkání se svým libanonským protějškem Michelem Aúnem řekl, že je příliš brzy na to, aby se syrští uprchlíci vrátili do vlasti, a proto by mezinárodní společenství mělo nadále podporovat blízkovýchodní státy, které milionům uprchlíků poskytly přechodný domov.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1