Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Litvy dorazili němečtí vojáci. Místní je vítají stejně srdečně jako za druhé světové války

Do Litvy dorazili němečtí vojáci. Místní je vítají stejně srdečně jako za druhé světové války

Německým vojákům mávali za války a nyní jim mávají znova. Litevci jsou zřejmě jedním z mála národů, které vítají na svém území cizí vojsko. Za druhé světové války nadšeně zdravili nacisty, protože doufali, že je osvobodí od ruské nadvlády. Nyní německé vojáky vítají znova. A opět doufají, že je ochrání od jejich většího východního souseda.

V posledních dnech do Litvy přijelo asi 650 vojáků německého Bundeswehru, kteří se připojili k jednotkám NATO a vytvořili na území armádu o 1 400 mužích. Tak početná síla cizího národa by na vlastním území pravděpodobně mnohé děsila. Litevci ale vojáky nadšeně vítají a chtějí, aby jich přijelo ještě víc.

„Tleskali nám, když jsme procházeli městem. To se mi nikdy nestalo,“ potvrdil jeden z německých vojáků aliance. Místní jim prý často potřásají rukou, děkují a říkají, že jsou rádi, že je tady mají. Oproti jiným zemím, kde průjezdy vojáků NATO často vzbuzují negativní emoce až protesty, tak vojáci zažívají zřejmě skutečně neobvyklé situace.

Severoatlantická aliance rozhodla o rozmístění vojáků z důvodu stále silnějších hrozeb Ruska. Mnozí obyvatelé pobaltských zemí mají možná stále před očima anexi Krymu a přijde jim, že něco podobného by se možná brzo mohlo stát i jejich malým státům. Vojáci NATO jim tak poskytují alespoň nějakou záruku a pocit bezpečí. Země přesto po několika letech oprášila příručku, která radí obyvatelům, co dělat v případě invaze a jak přežít v divočině.

„Předtím jsme měli jen malé záruky. Teď jsme ale v úplně odlišné situaci, všechno se mění,“ řekl serveru Politico litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. Krok Aliance rozmístit v Pobaltí své vojáky vnímá jako akt solidarity, díky kterému mohou zdejší obyvatele opět volněji dýchat. Podle prohlášení ministra by Rusko mohlo začít s útokem v podstatě ihned, když by chtělo, respektive do 48 hodin. „Vše, co k tomu potřebují, je rozhodnout se,“ dodává Karobilis.

„Dnes se společně hlásíme k našemu závazku o budoucnosti Litvy. Litva už nikdy nebude stát osamoceně,“ prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Právě to je prohlášení, na které čekali nejen obyvatelé pobaltských zemí. Evropané si totiž čím dál více uvědomují sílu Ruska, jehož agresivní politika může čím dál častěji překračovat jeho vlastní hranice.

Podobný akt solidarity navíc uklidňuje nejen obyvatele Litvy. Poté, co Donald Trump prakticky ihned po svém nástupu do funkce začal zpochybňovat funkci a smysl NATO, mnohé vstup vojsk do Pobaltí uklidnil a ujistil o budoucnosti Aliance. Přestože se ale síly Severoatlantické aliance přesunují k ruským hranicím, stále není jasné, jakou roli budou v budoucnosti hrát v případném konfliktu právě americké síly.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1