Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Litvy dorazili němečtí vojáci. Místní je vítají stejně srdečně jako za druhé světové války

Do Litvy dorazili němečtí vojáci. Místní je vítají stejně srdečně jako za druhé světové války

Německým vojákům mávali za války a nyní jim mávají znova. Litevci jsou zřejmě jedním z mála národů, které vítají na svém území cizí vojsko. Za druhé světové války nadšeně zdravili nacisty, protože doufali, že je osvobodí od ruské nadvlády. Nyní německé vojáky vítají znova. A opět doufají, že je ochrání od jejich většího východního souseda.

V posledních dnech do Litvy přijelo asi 650 vojáků německého Bundeswehru, kteří se připojili k jednotkám NATO a vytvořili na území armádu o 1 400 mužích. Tak početná síla cizího národa by na vlastním území pravděpodobně mnohé děsila. Litevci ale vojáky nadšeně vítají a chtějí, aby jich přijelo ještě víc.

„Tleskali nám, když jsme procházeli městem. To se mi nikdy nestalo,“ potvrdil jeden z německých vojáků aliance. Místní jim prý často potřásají rukou, děkují a říkají, že jsou rádi, že je tady mají. Oproti jiným zemím, kde průjezdy vojáků NATO často vzbuzují negativní emoce až protesty, tak vojáci zažívají zřejmě skutečně neobvyklé situace.

Severoatlantická aliance rozhodla o rozmístění vojáků z důvodu stále silnějších hrozeb Ruska. Mnozí obyvatelé pobaltských zemí mají možná stále před očima anexi Krymu a přijde jim, že něco podobného by se možná brzo mohlo stát i jejich malým státům. Vojáci NATO jim tak poskytují alespoň nějakou záruku a pocit bezpečí. Země přesto po několika letech oprášila příručku, která radí obyvatelům, co dělat v případě invaze a jak přežít v divočině.

„Předtím jsme měli jen malé záruky. Teď jsme ale v úplně odlišné situaci, všechno se mění,“ řekl serveru Politico litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. Krok Aliance rozmístit v Pobaltí své vojáky vnímá jako akt solidarity, díky kterému mohou zdejší obyvatele opět volněji dýchat. Podle prohlášení ministra by Rusko mohlo začít s útokem v podstatě ihned, když by chtělo, respektive do 48 hodin. „Vše, co k tomu potřebují, je rozhodnout se,“ dodává Karobilis.

„Dnes se společně hlásíme k našemu závazku o budoucnosti Litvy. Litva už nikdy nebude stát osamoceně,“ prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Právě to je prohlášení, na které čekali nejen obyvatelé pobaltských zemí. Evropané si totiž čím dál více uvědomují sílu Ruska, jehož agresivní politika může čím dál častěji překračovat jeho vlastní hranice.

Podobný akt solidarity navíc uklidňuje nejen obyvatele Litvy. Poté, co Donald Trump prakticky ihned po svém nástupu do funkce začal zpochybňovat funkci a smysl NATO, mnohé vstup vojsk do Pobaltí uklidnil a ujistil o budoucnosti Aliance. Přestože se ale síly Severoatlantické aliance přesunují k ruským hranicím, stále není jasné, jakou roli budou v budoucnosti hrát v případném konfliktu právě americké síly.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1