Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Mekky se sjely statisíce muslimů. Plní si jednu ze základních povinností každého správného věřícího

Do Mekky se sjely statisíce muslimů. Plní si jednu ze základních povinností každého správného věřícího

Muslimskou pouť dnes zahájilo v saúdskoarabské Mekce více než 1,7 milionu muslimů. Jejich bezpečnost podle mluvčího saúdskoarabského ministerstva vnitra zajišťuje 100 000 příslušníků bezpečnostních sil. Úřady očekávají, že letos pouť absolvují více než dva miliony lidí.

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jemuž to zdraví dovolí. Podle saúdskoarabských úřadů letos do Mekky přijela na pouť i žena z Indonésie, které je 104 let.

Rituály začínají obcházením svatyně Kaby. Poutníci si musejí obléknout speciální šat zvaný ihrám. Muži jsou v bílém bezešvém oděvu, ženy musejí mít zakrytou také hlavu a musejí se obejít bez líčidel i bez laku na nehtech. Předepsané oblečení má mezi věřícími navodit pocit jednoty, rovnosti a duchovní čistoty.

Pětidenní obřady vrcholí druhým dnem modlitbami na pahorku Arafát. Dnes se poutníci přesunou do údolí Míná, kde se ubytují ve stanech a připraví na další pouť.

„Vše je připraveno, máme vyškolený personál, ale také poutníci se musejí chovat zodpovědně. Doufáme, že budou dodržovat harmonogram a trasu přesunů,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra generál Mansúr Turkí. Podle něj je připraveno postarat se o bezpečnost poutníků 100 000 členů bezpečnostních sil. K dispozici budou také jako každý rok dobrovolníci.

Zástupci ministerstva zdravotnictví oznámili, že vše je přichystáno i pro případ, že bude třeba pomoci zraněným nebo vyčerpaným lidem. U trasy poutě bylo rozmístěno 100 sanitních vozů.

Saúdská Arábie každoročně zvyšuje výdaje na zajištění pouti, protože chce předejít incidentům. V roce 2015 při tlačenici zemřelo 2400 lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744