Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Řecka proudí masově migranti. Přispívá k tomu dobré počasí

Do Řecka proudí masově migranti. Přispívá k tomu dobré počasí

Řecko dnes ohlásilo výrazný nárůst počtu migrantů, kteří na lodích připlouvají na východní ostrovy v Egejském moři. Od pátku do dnešního rána úřady zaznamenaly 443 běženců, zatímco na začátku března činil denní průměr 35 případů. Pobřežní stráž aktuální vývoj přisuzuje dobrému počasí, které nyní v oblasti panuje, napsala agentura DPA.

 

Atény, jak DPA poznamenala, denní vývoj migrace bedlivě sledují v reakci na výhrůžky tureckých politiků, kteří v posledních dnech varovali Evropskou unii, že do Evropy začnou masově vpouštět uprchlíky. Prudké zhoršení vztahů s Ankarou nastalo poté, co Německo a Nizozemsko zakázaly tureckým politikům v tamních diasporách agitace za podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

 

EU loni s Tureckem uzavřela dohodu, která prakticky zastavila masovou migraci do Evropy. Například v lednu 2016 přišlo z Turecka do Řecka téměř 67 500 migrantů a uprchlíků, kteří pak cestovali dál do střední Evropy. Letos v lednu to bylo už jen 1 393 běženců, z nichž většina setrvává dohromady s dalšími asi 62 500 lidmi v uprchlických táborech na ostrovech a na řecké pevnině.