Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Trumpova administrativa přijala další kontroverzní krok, který zpřísňuje pravidla pro žadatele o americká víza. Novinkou je rozšířená verze dotazníku, v rámci kterého má žadatel dát souhlas se zpracováním svých dat ze sociálních sítí za posledních pět let a životopisných informací posledních 15 let. Nové požadavky, které jsou součástí úsilí o přísnější kontrolu návštěvníků Spojených států, byly schváleny koncem května Úřadem pro řízení a rozpočet navzdory pobouření lidí včetně vysokoškolských učitelů. Podle kritiků povedou nová opatření ke zpožděním a odradí studenty a učitele z celého světa od cesty do Spojených států.

Na základě nových pravidel budou konzulární úředníci požadovat například všechny předchozí čísla cestovních pasů, příspěvky ze sociálních sítí za posledních pět let, emailové adresy, telefonní čísla a informace, jako je místo bydliště, zaměstnání a údaje o zahraničních cestách, za posledních 15 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Dodatečné informace budou moci úředníci požadovat, pokud rozhodnou, že „jsou tyto informace nezbytné pro potvrzení totožnosti“ nebo pokud bude potřeba „přísnější prověření“ osoby pro zajištění národní bezpečnosti, uvedlo ve středu americké ministerstvo zahraničí.

Nově vyžadované otázky jsou podle úřadů dobrovolné, ve formuláři se však uvádí, že neposkytnutí informací může zpracování žádosti o vízum zpozdit nebo úplně odepsat. Imigrační právníci přitom tvrdí, že si lidé všechny informace staré i 15 let nemusí pamatovat, a do formuláře proto mohou údaje vyplnit špatně.

Konzulární úředníci tak v podstatě získají „arbitrážní pravomoc“, kdy budou moci určit, kdo získá víza bez další kontroly a kdo ne, tvrdí prezident íránské americké advokátní komory Babak Jusefzadeh. „Spojené státy mají jeden z nepřísnějších procesů podávání žádostí o vízum na světě,“ tvrdí prezident advokátní komory, s tím, že potřeba dalšího zpřísnění pravidel „není jasná“.

Donald Trump už během volební kampaně prohlašoval, že v křesle prezidenta posílí národní bezpečnost a ochranu hranic. V lednu pak vydal protiimigrační dekret, který dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Po několika žalobách pak Trump v březnu vydal nový výnos, i ten však americké soudy pozastavily. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1