Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Trumpova administrativa přijala další kontroverzní krok, který zpřísňuje pravidla pro žadatele o americká víza. Novinkou je rozšířená verze dotazníku, v rámci kterého má žadatel dát souhlas se zpracováním svých dat ze sociálních sítí za posledních pět let a životopisných informací posledních 15 let. Nové požadavky, které jsou součástí úsilí o přísnější kontrolu návštěvníků Spojených států, byly schváleny koncem května Úřadem pro řízení a rozpočet navzdory pobouření lidí včetně vysokoškolských učitelů. Podle kritiků povedou nová opatření ke zpožděním a odradí studenty a učitele z celého světa od cesty do Spojených států.

Na základě nových pravidel budou konzulární úředníci požadovat například všechny předchozí čísla cestovních pasů, příspěvky ze sociálních sítí za posledních pět let, emailové adresy, telefonní čísla a informace, jako je místo bydliště, zaměstnání a údaje o zahraničních cestách, za posledních 15 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Dodatečné informace budou moci úředníci požadovat, pokud rozhodnou, že „jsou tyto informace nezbytné pro potvrzení totožnosti“ nebo pokud bude potřeba „přísnější prověření“ osoby pro zajištění národní bezpečnosti, uvedlo ve středu americké ministerstvo zahraničí.

Nově vyžadované otázky jsou podle úřadů dobrovolné, ve formuláři se však uvádí, že neposkytnutí informací může zpracování žádosti o vízum zpozdit nebo úplně odepsat. Imigrační právníci přitom tvrdí, že si lidé všechny informace staré i 15 let nemusí pamatovat, a do formuláře proto mohou údaje vyplnit špatně.

Konzulární úředníci tak v podstatě získají „arbitrážní pravomoc“, kdy budou moci určit, kdo získá víza bez další kontroly a kdo ne, tvrdí prezident íránské americké advokátní komory Babak Jusefzadeh. „Spojené státy mají jeden z nepřísnějších procesů podávání žádostí o vízum na světě,“ tvrdí prezident advokátní komory, s tím, že potřeba dalšího zpřísnění pravidel „není jasná“.

Donald Trump už během volební kampaně prohlašoval, že v křesle prezidenta posílí národní bezpečnost a ochranu hranic. V lednu pak vydal protiimigrační dekret, který dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Po několika žalobách pak Trump v březnu vydal nový výnos, i ten však americké soudy pozastavily. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867