Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do vedení Evropského parlamentu míří první Romka. Podporu má i od českých europoslanců

Do vedení Evropského parlamentu míří první Romka. Podporu má i od českých europoslanců

Vlivnou pozici místopředsedkyně Evropského parlamentu vůbec poprvé v historii instituce získala Romka. Maďarská europoslankyně Lívia Járóková, která je členkou strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, získala dostatečnou podporu poslanců, podpořili ji i někteří čeští europoslanci.

„Pokud se mi dostane té cti a budu zvolena, mou misí v roli první místopředsedkyně romského původu nebude pouze pomáhat desetimilionové komunitě Romů, kteří jsou po dlouhá léta oběťmi diskriminace a segregace, ale také 120 milionům lidí žijícím v hospodářském a sociálním vyloučení,“ psala v dopise adresovaném svým kolegům v Evropském parlamentu maďarská europoslankyně Lívia Járóková. Redakce INFO.CZ má list k dispozici.

Dnes odpoledne ji evropští poslanci podle informací redakce potvrdili na pozici místopředsedkyně Evropského parlamentu, druhým novým místopředsedou se stal Fabio Massimo Castaldo z Itálie. Je to vůbec poprvé, kdy takovou funkci obsadí poslanec nebo poslankyně romského původu.

Lívia Járóková je členkou maďarské politické strany Fidesz, kterou vede premiér Viktor Orbán. Do Evropského parlamentu byla zvolena v roce 2004 a v roce 2009 post europoslankyně obhájila. Zajímavé je, že vystudovala sociologii na Středoevropské univerzitě, kterou financuje nadace Open Society amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. Maďarský premiér Viktor Orbán vede proti Sorosovi kampaň a obviňuje ho z toho, že zosnoval spiknutí, které má do Maďarska přivést migranty.

Kandidaturu Járókové podpořil například i český europoslanec Tomáš Zdechovský. KDU-ČSL, za kterou byl do Evropského parlamentu zvolen, patří do stejné politické skupiny v Evropském parlamentu jako Fidesz. „Můžeme na Romy nadávat a poukazovat na to, že někteří třeba nechávají běhat děti po ulici, ale proč neukázat také příklady Romů, kteří nejen dokázali získat doktorát na prestižní zahraniční univerzitě, ale byli třeba i zvoleni na post místopředsedy Parlamentu?“ řekl novinářům s odkazem na to, že Járóková získala doktorát na Londýnské univerzitě.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link