Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do vězení už v 9 letech? Filipínský prezident Duterte chce před soud dostat i malé děti

Do vězení už v 9 letech? Filipínský prezident Duterte chce před soud dostat i malé děti

Ještě neumí počítat ani zlomky, ale už by měly jít do vězení – podobný osud možná bude nyní čekat 9leté děti na Filipínách. Tamní prezident Rodrigo Duterte chce totiž snížit trestní odpovědnost na devět let. Zahraničí jeho plán kritizuje, nebyl by to ale první sporný krok, který prezident za necelý rok ve funkci učinil. 

Současná věková hranice trestní odpovědnosti je na Filipínách 15 let. Prezident Duterte, který je v úřadě od loňského července, ale požaduje, aby za své činy pykaly ve věznících děti už od devíti let. Chce tak pokračovat v boji proti kriminalitě, který sliboval při svojí prezidentské kampani.

Odborníci z celého světa návrh prezidenta kritizují. „Pokud se od dětství budou pohybovat ve věznicích, zanechá to na nich nenapravitelné následky,“ oponuje zástupkyně UNICEF pro Filipíny Lotta Sylwanderová.

Opoziční polici také varují, že pokud by dítě bylo trestně odpovědné od tak raného věku, znamenalo by to, že by mohlo za některé zločiny dostat i trest smrti, což je nepřijatelné. Podle Sylwanderové si totiž tak malé dítě mnohdy ani neuvědomuje následky svého jednání, navíc pokud ho k němu třeba nutí dospělý. Což se údajně v případě krádeží a zlodějských gangů dětí děje.

Legislativní úprava, která má snížit kriminalitu, by navíc mohla vést k opačnému výsledku. Z dětí by se mohly stát zkušení „kriminálníci“, kteří by po svém propuštění pravděpodobně páchali další trestné činy. Podle policejních statistik mají navíc děti pod 15 let na svědomí jen asi dvě procenta všech zločinů.

Prezident Duterte plní svoji předvolební kampaň i v jiných ohledech. Vyhlásil válku drogovému trhu a nabádal obyvatele, aby sami pomohli tím, že budou zabíjet drogově závislé. Údajně takto zemřelo už přes sedm tisíc lidí. Část z nich zabili při sporných zásazích i sami policisté.

V České republice je trestní odpovědnost stále na hranici 15 let, přestože v minulém roce se uskutečnilo několik pokusů o její snížení na 14 i 13 let. Proti snižování hranice se postavil například ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Trestat mladší děti než dosud naopak chtěli členové sněmovního ústavně-právního výboru v čele s Jeronýmem Tejcem.

Trestní odpovědnost od 15 let platí kromě České republiky třeba v Dánsku nebo Švédsku. Od 14 let jsou děti trestně odpovědné v Rakousku, Irsku nebo Itálii. Nejnižší evropské hranice je ve Velké Británii. Děti tam může policie stíhat už od 10 let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744