Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do východní Ghúty se po roce dostal konvoj s humanitární pomocí. Děti zde trpí hladem a nemocemi

Do východní Ghúty se po roce dostal konvoj s humanitární pomocí. Děti zde trpí hladem a nemocemi

Na obléhané východní předměstí Damašku dnes vjel konvoj s humanitární pomocí, podle mluvčího OSN přivezl jídlo a materiál pro 40.000 lidí. Pomoc vyslal Červený půlměsíc a agentury OSN. Předměstí zvané východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013. Jde o poslední velké území v blízkosti syrské metropole, jež mají v rukou odpůrci syrské vlády.

Podle původních zpráv je v oblasti až 350.000 lidí. V důsledku nedávných bojů jim hrozí hladomor, mnoho dětí je podvyživených.

Agentura AFP uvedla, že do Ghúty dnes vjelo 49 kamionů. Lékaři tvrdí, že humanitární situace v Ghútě se nepřestává zhoršovat.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) oznámil, že automobily jsou ve čtvrtích Kafra Batna a Sakba. Přivezly potraviny, dětskou výživu a zdravotnické vybavení. „Naposledy jsme se do těchto dvou míst dostali v červnu 2016,“ sdělil mluvčí OCHA Jens Laerke.

Zdravotnický pracovník, který byl přítomen vykládání kamionů v Sakbě, řekl, že se vykládají auta naložená jídlem, mezi nímž je mléko a pomazánka z burských oříšků. Čtyři automobily přivezly zdravotní potřeby.

V kamionech přijelo i několik specialistů, kteří mají zjistit, co přesně je zapotřebí a co bude dovezeno v příštím konvoji. „Chceme v příštích dnech poslat další pomoc, která doplní tu nynější,“ řekl Laerke.

Dětský fond OSN (UNICEF) minulý týden informoval, že ve východní Ghútě trpí podvýživou 1200 dětí a u 1500 dalších dětí tento stav hrozí.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Bettina Lüscherová k dnešní dodávce řekl, že je v ní výživa pro 16.000 dětí.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn už minulý týden poukázal na neudržitelnou humanitární situaci a vyzval strany bojující v Sýrii, aby otevřely zásobovací trasy do východní Ghúty. Poslední konvoj s potravinami se do Ghúty dostal v září a přivezl jídlo pro zhruba 25.000 lidí.

Situace se zhoršila, když armáda v minulých měsících porazila povstalce v blízkosti předměstí a odřízla je od tunelů, jimiž se do té doby potraviny pašovaly.