Články odjinud

Do výslužby jde americký diplomat, který udržoval kontakty s KLDR

Do výslužby jde americký diplomat, který udržoval kontakty s KLDR

Americký diplomat Joseph Yun, který je americkým ministerstvem zahraničí pověřen udržováním kontaktů se Severní Koreou, odchází do výslužby. Ačkoli Yun tvrdí, že rozhodnutí učinil zcela o své vůli, agentura AP připomíná, že se tak překvapivě stalo v okamžiku možného diplomatického obratu.

Yun je zvláštním představitelem Spojených států pro severokorejské záležitosti a zároveň v rámci asijské sekce ministerstva zahraničí působí na jednom z vedoucích postů pro Koreu a Japonsko. Nyní ale oznámil, že v pátek své diplomatické působení ukončí.

Ministerstvo zahraničních věcí v reakci na spekulace, zda Yunův odchod nenaruší řešení severokorejských záležitostí, vydalo prohlášení, ve kterém ujistilo, že žádné komplikace nehrozí. Ministerstvo zahraničí má 75.000 lidí, kteří pro nás pracují po celém světě. Vyvozovat závěr, že Yun byl jediný, kdo byl schopný řešit Severní Koreu, je jednoduše chybný, uvedla mluvčí ministerstva Heather Nauertová s tím, že úřad má k dispozici řadu zkušených pracovníků.

Jedním z mých úspěchů bylo otevření newyorského kanálu brzy poté, co k moci nastoupila administrativa Donalda Trumpa, řekl Yun. To umožnilo přímé jednání a přímou komunikaci. Skutečně teď není problém s komunikací, dodal s tím, že obtížný je spíše přístup v této věci.

Spojené státy a KLDR neudržují žádné formální vztahy, přímý kontakt ale obě země mají pomocí zmíněného newyorského kanálu, což je spojení přes diplomatická zastoupení při OSN v New Yorku.

Současné vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy jsou mimořádně vyhrocené, důvodem je severokorejský program vývoje balistických raket a jaderných zbraní. Washington trvá na tom, aby se KLDR tohoto programu vzdala, Pchjongjang to ale odmítá a tvrdí, že jen podniká kroky k zajištění své obrany. Nyní KLDR naznačila, že je ochotna o krizi na Korejském poloostrově jednat. Trump v pondělí prohlásil, že jednání je za určitých podmínek možné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud