Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do zbraně: Krajní pravice chce na Slovensku vytvořit domobranu, policie prý práci nezvládá

Do zbraně: Krajní pravice chce na Slovensku vytvořit domobranu, policie prý práci nezvládá

Zřízení nových ozbrojených pořádkových útvarů na Slovensku, které by v rámci krajských samospráv dohlížely na bezpečnost či ochranu majetku, navrhla krajně pravicová strana Kotleba-Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS). Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba iniciativu na vytvoření takzvané domobrany zdůvodnil údajně zhoršující se bezpečnostní situací v zemi. Očekává se, že sněmovna návrh LSNS odmítne. Nevládní aktivisté myšlenku vytvoření domobrany odsoudili, předlohu LSNS kritizovala i jedna z vládních stran.

„Domobrana nahrazovat policii nemá. Jako alternativní pořádkový útvar má policii doplňovat a s policejním sborem spolupracovat, 75 procent činnosti domobrany by měla být hlídková činnost," řekl dnes novinářům Kotleba. Tvrdil také, že policie na Slovensku nezvládá ochranu slušných lidí.

Podle LSNS, která v minulosti organizovala například protiromské pochody, jsou obyvatelé v mnoha regionech země „asociály obtěžováni, napadáni, znásilňování a vražděni".

Z údajů slovenského ministerstva vnitra vyplývá, že od roku 2006 počet trestných činů v zemi klesl o dvě pětiny. Loni v porovnání s předchozím rokem ale přibylo vražd a také násilné kriminality, podle ministerstva i kvůli důrazu policie na vyšetřování případů domácího násilí.

Předloha LSNS počítá s tím, že domobranu by zřizovaly kraje. Příslušníci sboru by mohli nosit zbraň a v případě potřeby používat podobné donucovací prostředky jako státní policie.

„Vytváření jakýchkoliv paralelních pořádkových sil je nepřijatelné a pro extremisty je to pouze mezikrokem k vytváření oficiálních paramilitantních složek. Slovensko má s podobnými složkami tragickou historickou zkušenost," sdělil ČTK v reakci na návrh LSNS výkonný ředitel nevládní organizace Centrum pro otevřenou politiku Peter Markovič.

Polovojenská organizace pod názvem Hlinkova garda fungovala na Slovensku v období válečné republiky, která byla spjata s nacistickým Německem a kterou obhajuje LSNS. Gardy se podle historiků za druhé světové války podílely na perzekucích obyvatelstva.

Koaliční strana Most-Híd uvedla, že aktivity ohledně domobrany nemají v civilizovaném světě své místo. Záměr LSNS označila za primitivní a neslučitelnou s demokratickými principy občanské společnosti.

Návrh na vytvoření domobrany představila LSNS zhruba měsíc před krajskými volbami, ve kterých například Kotleba bude obhajovat v přímé volbě post předsedy Banskobystrického kraje.

LSNS, která překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách na Slovensku, v zemi už dříve vyvolala pozornost nasazením vlastních hlídek do vlaků. Toto opatření rovněž zdůvodňovala snahou o zajištění bezpečnosti cestujících. Omezit aktivity LSNS ve vlacích se nejprve snažil sám státní železniční dopravce ZSSK. Později parlament změnou zákona rozhodl, že dohled nad veřejným pořádkem a ochranu cestujících ve vlacích a na nádražích mohou vykonávat pouze policie a osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury.

Kotlebova strana dříve neúspěšně navrhovala zmírnění podmínek pro držení zbraní. I tuto iniciativu zdůvodňovala tím, že podle ní se v zemi zhoršila bezpečnostní situace.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744