Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy

Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy

Jedna část USA se teprve vzpamatovává z následků hurikánu Harvey, jiná se připravuje na příchod jiné živelné pohromy. Koncem týdne má jih Floridy zasáhnout hurikán Irma, který už nyní dosáhl nejvyšší páté kategorie a má být nejsilnějším hurikánem za poslední desetiletí. „Mezi lidmi začíná být vidět panika,“ přibližuje pro INFO.CZ atmosféru Češka Jana Krejčířová, která žije ve městě Key West. Při cestě z města potkávala čerpací stanice, na kterých už došel benzin.

Krejčířová s přítelem se již rozhodli ohroženou oblast opustit. Původní plán, odletět do Colorada, kde vlastní dům, ale nakonec vzdali.

„Mysleli, že odvezeme auto do Orlanda, tam ho necháme a poletíme letadlem. Jenže teď to vypadá, že hurikán zasáhne celou Floridu, takže jsme s přítelem včera zrušili letenky a auto a motorku odvezeme také,“ popisuje Krejčířová plány, jak ochránit alespoň část svého majetku.

Měsíce náprav

Že by její floridský domov zpustošily samotné poryvy větru, se nebojí. Žije ve stabilním patrovém domě. Spíše má obavy z následných záplav a padajících stromů. „Nápravy škod mohou trvat měsíce,“ soudí.

Američané mají čerstvou zkušenost s hurikánem Harvey, který koncem srpna zpustošil oblast Mexického zálivu. Zanechal po sobě 66 obětí a škody přesahující v přepočtu 1,5 bilionu korun.

Harvey přitom dosáhl intenzity čtvrté kategorie a maximální rychlosti 210 kilometrů za hodiny. Irma je nyní mnohem silnější. Když během úterý a středy putovala Karibikem, doprovázel ji vítr o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu.

Meteorologové přisoudili Irmě pátou, nejvyšší možnou, kategorii. Podle agentury AP je jedním z nejsilnějších hurikánů v oblasti za předchozí století. „Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili,“ řekl Ricardo Rossello, guvernér Portorika, kde už úřady nařídili obyvatelům evakuaci.

Fronty, panika a nedostatek vody

Na Floridě platí, stejně jako na dalších amerických územích Portoriku a Amerických Panenských ostrovech, stav ohrožení, který vyhlásil prezident Donald Trump. V Key West už se lidé na úder přírodního živlu připravují.

„Spousta mých spolupracovníků odjíždí. Většina lidí bydlí někde u silnice v nestabilních domech. Obávají se, že jim vítr například vezme střechu. Lidé už také u svých domů preventivně zadělávají okna nebo dveře,“ popisuje Krejčířová.

Mezi místními pomalu propuká panika. Snaží se předzásobit. Úřady jim doporučily udělat si zásoby jídla a vody na tři dny. V důsledku toho už v malých obchodech balená voda často chybí. Prodejny také omezují provoz, funguje často jen jedna kasa, u níž se tvoří dlouhé fronty. Podniky omezují provoz nebo úplně zavírají.

Plno je také u čerpacích stanic. „Benzin tu je, ale na čerpacích stanicích je složité natankovat. Čekala jsem asi dvacet minut a kolem lidé troubili, byli nervózní, nadávali, pokřikovali na sebe,“ vypráví Češka.

Irma během své cesty po karibských ostrovech zničila řadu domů a přerušila elektrické vedení. Zasáhla například ostrovy Barbuda a Svatý Martin. Kromě Floridy a Portorika se na ni připravují také na Kubě, v Dominikánské republice nebo na Haiti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1