Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy | info.cz

Články odjinud

Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy

Jedna část USA se teprve vzpamatovává z následků hurikánu Harvey, jiná se připravuje na příchod jiné živelné pohromy. Koncem týdne má jih Floridy zasáhnout hurikán Irma, který už nyní dosáhl nejvyšší páté kategorie a má být nejsilnějším hurikánem za poslední desetiletí. „Mezi lidmi začíná být vidět panika,“ přibližuje pro INFO.CZ atmosféru Češka Jana Krejčířová, která žije ve městě Key West. Při cestě z města potkávala čerpací stanice, na kterých už došel benzin.

Krejčířová s přítelem se již rozhodli ohroženou oblast opustit. Původní plán, odletět do Colorada, kde vlastní dům, ale nakonec vzdali.

„Mysleli, že odvezeme auto do Orlanda, tam ho necháme a poletíme letadlem. Jenže teď to vypadá, že hurikán zasáhne celou Floridu, takže jsme s přítelem včera zrušili letenky a auto a motorku odvezeme také,“ popisuje Krejčířová plány, jak ochránit alespoň část svého majetku.

Měsíce náprav

Že by její floridský domov zpustošily samotné poryvy větru, se nebojí. Žije ve stabilním patrovém domě. Spíše má obavy z následných záplav a padajících stromů. „Nápravy škod mohou trvat měsíce,“ soudí.

Američané mají čerstvou zkušenost s hurikánem Harvey, který koncem srpna zpustošil oblast Mexického zálivu. Zanechal po sobě 66 obětí a škody přesahující v přepočtu 1,5 bilionu korun.

Harvey přitom dosáhl intenzity čtvrté kategorie a maximální rychlosti 210 kilometrů za hodiny. Irma je nyní mnohem silnější. Když během úterý a středy putovala Karibikem, doprovázel ji vítr o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu.

Meteorologové přisoudili Irmě pátou, nejvyšší možnou, kategorii. Podle agentury AP je jedním z nejsilnějších hurikánů v oblasti za předchozí století. „Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili,“ řekl Ricardo Rossello, guvernér Portorika, kde už úřady nařídili obyvatelům evakuaci.

Fronty, panika a nedostatek vody

Na Floridě platí, stejně jako na dalších amerických územích Portoriku a Amerických Panenských ostrovech, stav ohrožení, který vyhlásil prezident Donald Trump. V Key West už se lidé na úder přírodního živlu připravují.

„Spousta mých spolupracovníků odjíždí. Většina lidí bydlí někde u silnice v nestabilních domech. Obávají se, že jim vítr například vezme střechu. Lidé už také u svých domů preventivně zadělávají okna nebo dveře,“ popisuje Krejčířová.

Mezi místními pomalu propuká panika. Snaží se předzásobit. Úřady jim doporučily udělat si zásoby jídla a vody na tři dny. V důsledku toho už v malých obchodech balená voda často chybí. Prodejny také omezují provoz, funguje často jen jedna kasa, u níž se tvoří dlouhé fronty. Podniky omezují provoz nebo úplně zavírají.

Plno je také u čerpacích stanic. „Benzin tu je, ale na čerpacích stanicích je složité natankovat. Čekala jsem asi dvacet minut a kolem lidé troubili, byli nervózní, nadávali, pokřikovali na sebe,“ vypráví Češka.

Irma během své cesty po karibských ostrovech zničila řadu domů a přerušila elektrické vedení. Zasáhla například ostrovy Barbuda a Svatý Martin. Kromě Floridy a Portorika se na ni připravují také na Kubě, v Dominikánské republice nebo na Haiti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud