Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dodrží Trump „hloupou“ dohodu o migrantech? Nepovedený telefonát s australským premiérem vzbudil pochyby

Měl to být jeden z příjemnějších hovorů, které americký prezident Donald Trump absolvuje. Telefonát s australským premiérem Malcolmem Turnbullem ale místo toho připomínal noční můru. Původně hodinový rozhovor nakonec trval jen 25 minut a vyvolal otázky ohledně dohodnuté pomoci Austrálii v přijímání uprchlíků.

Trump si s Turnbullem telefonoval ve stejný den jako s dalšími čtyřmi světovými lídry včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Rozhovor s australským premiérem ale označil za nejhorší, jaký dosud ve funkci zažil.

Původně měl trvat hodinu, nakonec ho Trump ukončil už po 25 minutách. Americký prezident následně na Twitteru zkritizoval dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Ten slíbil, že USA převezmou 1250 uprchlíků původem převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, které Austrálie drží v detenčních zařízeních ve státech Papua-Nová Guinea a Nauru.

„Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu,“ napsal Trump na sociální síť.

Podle listu The Washington Post měl v hovoru také obvinit australského premiéra, že jeho země chce do USA exportovat další bostonské atentátníky. Narážel tak na výbuch v cílové rovince bostonského maratonu. V roce 2013 tam útočili bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, kteří do Spojených států přišli jako ilegální přistěhovalci z Kavkazu. „Nechci tyhle lidi,“ rozhořčil se Trump.

Turnbull však tvrdí, že ho prezident ujistil, že dohodu dodrží. Podobně se vyjádřil i tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer. „Budou ale v souladu s novými opatřeními všichni nesmírně přísně prověřeni,“ dodal.

Incident s Turnbullem však nebyl jediným, který Trumpovy telefonické hovory přinesly. Jak informovala agentura AP v rozhovoru s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem měl Trump vyhrožovat, že pokud Mexiko nebude lépe zvládat boj se zločinci, pošle na jeho území americké ozbrojené síly. Podle CNN ale Trump nabízel svému protějšku jen pomoc. I Mexiko samo navíc popírá, že by hovor byl až takto vyhrocený.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link