Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dohodu, která má zastavit drastické oteplování planety, podpoří i Sýrie. Jedinou zemí mimo budou USA

Dohodu, která má zastavit drastické oteplování planety, podpoří i Sýrie. Jedinou zemí mimo budou USA

Sýrie se jako poslední země na světě rozhodla přistoupit k pařížské dohodě o klimatu, uvedl server Spiegel Online. Jedinou zemí mimo dohodu tak budou Spojené státy, které od ní chtějí odstoupit. Před dvěma lety uzavřenou pařížskou dohodu, která má zabránit výraznému zvyšování globálních teplot, podepsalo dosud 195 zemí.

V říjnu se ji rozhodla podpořit i Nikaragua, která původně hlasovala proti dohodě, protože ji přišla příliš mírná. Jako poslední země dnes přistoupení ke smlouvě podle vyjednávačů ze světové konference o klimatu v západoněmeckém městě Bonn avizovala válkou zmítaná Sýrie, která v roce 2015 o dohodě nemohla hlasovat.

Jedinou zemí světa, která se rozhodla vydat opačným směrem, jsou tak Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Známý skeptik, pokud jde o klimatické změny, v červnu oznámil, že USA od dohody odstoupí, za což si vysloužil kritiku po celém světě.

Formálně mohou USA od dohody odstoupit nejdříve tři roky poté, co vstoupila v platnost, tedy 4. listopadu 2019. Celý proces pak trvá rok. To znamená, že odstoupení od smlouvy může být dokončeno nejdříve ke konci roku 2020. V té době čekají Spojené státy nové prezidentské volby. Další hlava státu by pak případně Trumpovo rozhodnutí mohla zvrátit.

Hlavním cílem pařížské dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link