Dokument: Polsko na svém území chce americkou základnu. Obává se ruské agresivity | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dokument: Polsko na svém území chce americkou základnu. Obává se ruské agresivity

Dokument: Polsko na svém území chce americkou základnu. Obává se ruské agresivity

Se Spojenými státy máme staletou tradici společného boje za demokracii. V osmnáctém století jsme pomohli my vám, teď pomozte vy nám, protože se cítíme být přímo ohrožení agresivním Ruskem. Tak polská strana v obsáhlém dokumentu vysvětluje, proč by v Polsku měly být nastálo umístěné americké vojenské jednotky. INFO.CZ vybírá klíčové pasáže z oficiálního stanoviska Varšavy.

My vám, vy nám

„Když roku 1776 začala vaše válka za nezávislost, přišli vám polští bojovníci na pomoc,“ píše se v dokumentu . Polsko hned v preambuli podrobné žádosti o vznik americké vojenské základny připomíná velkého revolucionáře Tadeusze Kosciuszka, který bojoval společně s osvobozeneckými vojsky amerických kolonií proti nadvládě Velké Británie. Může to působit jako marginálie, opak je ale pravdou. Američané jsou na válku o nezávislost velmi hrdí a na stará spojenectví z časů, kdy jejich země ještě nebyla velmocí, nezapomínají.

Jde nám to spolu

Poláci mají zájem o rozšíření spolupráce s americkou armádou. Polští vojáci v poslední době po boku US Army bojovali či bojují v Afghánistánu, Kuvajtu či v Iráku. Obě armády spojuje účast na operacích proti takzvanému Islámskému státu. Vojenští profesionálové na obou stranách si rozumějí, vyvinuli si společné taktické návyky. To je věc, kterou je třeba na východní výspě NATO využít a rozvinout, konstatuje dokument.

Členství v NATO

Dokument opakovaně zdůrazňuje, jak významné je pro Polsko členství v Severoatlantické alianci. „Vstup do NATO byl významným milníkem v přerodu Polska z posttotalitní společnosti v demokratickou zemi,“ píší Poláci ve zdůvodnění vzniku základny na svém území. Polská strana také akcentuje skutečnost, že díky vlastní sovětské zkušenosti dobře rozumí mentalitě postsovětského bloku. To je „soft skill,“ který bývá ze strany původních členů NATO podceňován.

Obava z agresivního Ruska

Dokument konstatuje, že Polsko má historickou zkušenost s Ruskem v mnoha podobách. Připomíná bolševické tažení na Varšavu v roce 1920 i mimořádně odporný skutek, jakým byla sovětská invaze do Polska v září 1939. Popisuje, že nejpozději od anexe Krymu je Rusko jasně agresivním státem a že Polsko je ideálním blízkým zápolím pro případné vojenské operace proti Putinovým armádám, které by mohly zaútočit v Pobaltí.

Kauza Suwalki

Mnohokrát se v dokumentu objevuje problematika oblasti Suwalki. Tato rovinatá část Polska je vklíněná mezi území Ruska a Běloruska. Vojenští analytici opakovaně konstatovali, že právě tato oblast je ideální pro rozvinutí tankových jednotek. Americká základna v Polsku by takovémuto manévru stavěla efektivní hráz.

Za dvě miliardy

Polsko nabízí investici dvou miliard dolarů do infrastruktury spojené s případnou vojenskou základnou. Jít by mělo zejména o výstavbu silniční sítě, letišť a dalšího trénu vojska.

Toruň a Bydhošť

Poláci jako místo pro základnu nabízí toruňsko-bydhošťský prostor ve středním Polsku. Na dosah je dostatečné množství letišť, u Toruně se pak nachází významný polygon. „Město Bydhošť poskytuje dostatečné ubytovací kapacity,“ píše se v dokumentu s tím, že Polsko je připraveno vytvořit dostatek míst v anglojazyčných školách pro děti nasazených vojáků. V oblasti je také patnáct nemocnic. Do mezinárodního přístavu ve Gdyni to je pouhých 140 kilometrů.

Celá divize

Poláci stojí to to, aby se u nich nastálo usídlila jedna americká divize. Spojené státy jich mají deset, do úvahy připadá, že by pro službu v Polsku byla vyčleněna jedna z nich a její místo by systematizovaně zaujala některá z devíti rezervních divizí. Každá divize má zhruba dvacet tisíc vojáků a vojákyň a odpovídající taktické vybavení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.