Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dokument: Polsko na svém území chce americkou základnu. Obává se ruské agresivity

Dokument: Polsko na svém území chce americkou základnu. Obává se ruské agresivity

Se Spojenými státy máme staletou tradici společného boje za demokracii. V osmnáctém století jsme pomohli my vám, teď pomozte vy nám, protože se cítíme být přímo ohrožení agresivním Ruskem. Tak polská strana v obsáhlém dokumentu vysvětluje, proč by v Polsku měly být nastálo umístěné americké vojenské jednotky. INFO.CZ vybírá klíčové pasáže z oficiálního stanoviska Varšavy.

My vám, vy nám

„Když roku 1776 začala vaše válka za nezávislost, přišli vám polští bojovníci na pomoc,“ píše se v dokumentu . Polsko hned v preambuli podrobné žádosti o vznik americké vojenské základny připomíná velkého revolucionáře Tadeusze Kosciuszka, který bojoval společně s osvobozeneckými vojsky amerických kolonií proti nadvládě Velké Británie. Může to působit jako marginálie, opak je ale pravdou. Američané jsou na válku o nezávislost velmi hrdí a na stará spojenectví z časů, kdy jejich země ještě nebyla velmocí, nezapomínají.

Jde nám to spolu

Poláci mají zájem o rozšíření spolupráce s americkou armádou. Polští vojáci v poslední době po boku US Army bojovali či bojují v Afghánistánu, Kuvajtu či v Iráku. Obě armády spojuje účast na operacích proti takzvanému Islámskému státu. Vojenští profesionálové na obou stranách si rozumějí, vyvinuli si společné taktické návyky. To je věc, kterou je třeba na východní výspě NATO využít a rozvinout, konstatuje dokument.

Členství v NATO

Dokument opakovaně zdůrazňuje, jak významné je pro Polsko členství v Severoatlantické alianci. „Vstup do NATO byl významným milníkem v přerodu Polska z posttotalitní společnosti v demokratickou zemi,“ píší Poláci ve zdůvodnění vzniku základny na svém území. Polská strana také akcentuje skutečnost, že díky vlastní sovětské zkušenosti dobře rozumí mentalitě postsovětského bloku. To je „soft skill,“ který bývá ze strany původních členů NATO podceňován.

Obava z agresivního Ruska

Dokument konstatuje, že Polsko má historickou zkušenost s Ruskem v mnoha podobách. Připomíná bolševické tažení na Varšavu v roce 1920 i mimořádně odporný skutek, jakým byla sovětská invaze do Polska v září 1939. Popisuje, že nejpozději od anexe Krymu je Rusko jasně agresivním státem a že Polsko je ideálním blízkým zápolím pro případné vojenské operace proti Putinovým armádám, které by mohly zaútočit v Pobaltí.

Kauza Suwalki

Mnohokrát se v dokumentu objevuje problematika oblasti Suwalki. Tato rovinatá část Polska je vklíněná mezi území Ruska a Běloruska. Vojenští analytici opakovaně konstatovali, že právě tato oblast je ideální pro rozvinutí tankových jednotek. Americká základna v Polsku by takovémuto manévru stavěla efektivní hráz.

Za dvě miliardy

Polsko nabízí investici dvou miliard dolarů do infrastruktury spojené s případnou vojenskou základnou. Jít by mělo zejména o výstavbu silniční sítě, letišť a dalšího trénu vojska.

Toruň a Bydhošť

Poláci jako místo pro základnu nabízí toruňsko-bydhošťský prostor ve středním Polsku. Na dosah je dostatečné množství letišť, u Toruně se pak nachází významný polygon. „Město Bydhošť poskytuje dostatečné ubytovací kapacity,“ píše se v dokumentu s tím, že Polsko je připraveno vytvořit dostatek míst v anglojazyčných školách pro děti nasazených vojáků. V oblasti je také patnáct nemocnic. Do mezinárodního přístavu ve Gdyni to je pouhých 140 kilometrů.

Celá divize

Poláci stojí to to, aby se u nich nastálo usídlila jedna americká divize. Spojené státy jich mají deset, do úvahy připadá, že by pro službu v Polsku byla vyčleněna jedna z nich a její místo by systematizovaně zaujala některá z devíti rezervních divizí. Každá divize má zhruba dvacet tisíc vojáků a vojákyň a odpovídající taktické vybavení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1