Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump chystá projev o stavu unie. Má být smířlivý a optimistický

Donald Trump chystá projev o stavu unie. Má být smířlivý a optimistický

Donald Trump, americký prezident, přednese v úterý 30. ledna (ve středu 31. ledna nad ránem SEČ) své první poselství o stavu unie. Prohlášení o prioritách Bílého domu v roce 2017 i výhledu do budoucnosti je kromě poslanců a exekutivy adresované i spoluobčanům. Bilanční projev, který prezidentovi ukládá ústava, bude přirozeně bedlivě sledován i ze zahraničí. 

Trumpova řeč má vyznít smířlivě a optimisticky, má být zaměřena do budoucna a přesvědčit má nejen prezidentovy příznivce a voliče, ale také jeho kritiky a dokonce i demokraty v Kongresu. S přípravou projevu pod dohledem poradce Stephena Millera podle listu The New York Times pomáhali hlavní bezpečnostní poradce Herbert McMaster a ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis.

Na dnešní den je prý v plánu generální zkouška na improvizovaném pódiu před čtecím zařízením. Klíčové pasáže podle severu Politico sám Trump neváhal redigovat černým fixem. Na projev má navázat cesta po amerických státech, při níž má šéf Bílého domu svou politiku blíž vysvětlovat. Obsah projevu ale může být do poslední chvíle nejistý. Prezidenta podle agentury AP čas od času při čtení důležitých projevů postihne "divoká nekázeň", případně státnický obsah svých prohlášení později shodí neuváženými tweety.

Trump jistě nevynechá výčet loňských úspěchů, bude hovořit o daňové reformě schválené v prosinci Kongresem. Zmíní se nepochybně o příznivém stavu americké ekonomiky a o vytváření nových pracovních míst. Pasáž o zahraniční politice USA nejspíš nevynechá jaderné problémy Severní Koreje a Íránu, blízkovýchodní krizi, Rusko a Čínu jako hlavni geopolitické soupeře, vztahy se spojenci a problémy terorismu.

Při pohledu do budoucna se má hlava státu zaměřit na investice do infrastruktury, což je jeden z významných bodů jeho volebního programu. Odhadovaný objem investic plánovaných na příštích deset let se má pohybovat kolem 1,7 bilionu dolarů (téměř 35 bilionů Kč). Na pořad přijde zřejmě i osud přistěhovalců a stavba hraniční zdi na jihu země, posílení armády a spravedlivější zahraniční obchod.

Podle agentury Bloomberg optimisté doufají, že hlava státu si svým připravovaným prohlášením napraví pošramocenou pověst, kterou si Trump vysloužil neuváženými výroky a unáhlenými činy. Pesimisté očekávají záplavu sebechvály, sebestředných gest a prázdných slibů.

S napětím se v této souvislosti čeká na bezprostřední reakci demokratických kongresmanů. Podle poslankyně Jackie Speierové některé demokratické zastupitelky přijdou do kongresového sálu v černém, aby vyjádřily solidaritu s oběťmi sexuálních útoků, k jejichž původcům podle kritiků patří i Trump. Objevují se také zprávy o tom, že někteří demokraté do sálu vůbec nepřijdou.

Trump promluví na Kapitolu k poslancům obou komor ve středu ve tři hodiny ráno SEČ. Projev budou přenášet americké televize, přímý přenos má být samozřejmě i na twitteru. Na řečnickou tribunu vystoupí jako prezident s nejnižší oblibou po prvním roce vládnutí: Barack Obama mluvil poprvé k poslancům s podporou 49 procent Američanů, George Bush mladší 79 procent a Bill Clinton 56 procent. V případě nynějšího prezidenta vykazují průzkumy pouze 38,5 procenta.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1