Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump je ve válce s tajnými službami. Chce, aby je prověřil jeho člověk

Donald Trump je ve válce s tajnými službami. Chce, aby je prověřil jeho člověk

Ví Donald Trump, že neví všechno? V posledních dnech se objevilo podezření, že tajné služby před novým americkým prezidentem zamlčují některé důležité informace. Nedůvěřují prý Bílému domu a bojí se možného úniku informací. Nová Trumpova administrativa totiž čelí četným podezřením ze spolupráce s Ruskem. Obvinění nyní oživila i aktuální aféra bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který kvůli stykům s Rusy po necelém měsíci v úřadě rezignoval.

Michael Flynn opustil dobrovolně post bezpečnostního poradce prezidenta začátkem tohoto týdne. Kolem způsobu jeho odchodu existovaly nejasnosti, důvod byl ale zřejmý. Flynn ještě před Trumpovou inaugurací jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Ve Spojených státech je nelegální, aby soukromé osoby jednaly za diplomacii USA. Flynn navíc neřekl o svých stycích s Ruskem pravdu viceprezidentu Mikeu Penceovi.

Na podezřelé vztahy Flynna s Ruskem upozornilo americké ministerstvo spravedlnosti Trumpovu administrativu už v lednu. Sám prezident prý o Flynnových setkáních věděl, viceprezident Pence ale neměl informace o tom, jak jsou závažná. Flynn mu to prý „zapomněl“ říct, protože si obsah rozhovorů s Rusy nepamatoval.

Podle prohlášení Trumpova mluvčího Seana Spicera, poradce odešel na pokyn Trumpa, který v něj prý ztratil důvěru. Toto tvrzení ale vyvrátil sám Trump, když po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem uvedl, že Flynna nejvíce poškodili novináři. „General Flynn je úžasný člověk. Myslím, že média se k němu chovala velmi nefér,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci. Zároveň obvinil tajné služby, které zřejmě informaci o Flynnových stycích uvolnily. Nepřímo tak naznačil, že k Flynnově konci přispělo hlavně prozrazení aféry veřejnosti.

Obvinění ohledně podezřelých zahraničních vztahů s Rusy se objevilo už více. I Trump čelil nařčení, že Rusko má na něj kompromitující materiály, kterými ho může vydírat, a tvrdí se, že mu ruští hackeři umetli při volbách cestičku do Bílého domu. Trump ale dlouhodobě jakékoli vztahy vyvrací, případně je odmítá komentovat, jak potvrdil i na tiskové konferenci s izraelským premiérem. I kvůli tomu se možná tajné služby bojí Trumpovi a jeho spolupracovníkům sdělovat citlivé informace, které by mohly posloužit Rusům. 

Trump ale na nedůvěru reaguje nedůvěrou. Údajně hodlá zevrubně prověřit činnost tajných služeb a případně se zbavit neloajálních agentů, kteří prý „úmyslně zkreslují jeho pohled na svět“. Najal si na to už údajně newyorského miliardáře a spoluzakladatele investiční společnosti Cerberus Capital Management Stephena Feinberga.

Co bude konkrétně jeho úkolem, zatím není jasné. Bílý dům ještě nezveřejnil žádné informace o plánované revizi bezpečnostních služeb. Ani Feinberg zatím nepotvrdil svoji novou roli, ve své firmě už ale údajně prohlásil, že zvažuje, že se připojí k Trumpově administrativě. Feinberg má blízké vztahy s dalšími „Trumpovými muži“. Zná se se strategickým poradcem Stephenem Bannonem i Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem.

Tajné služby se navíc obávají, že Feinberg nepřichází do Bílého domu jen kvůli revizi fungování bezpečnostních složek. Trump ho totiž možná výhledově plánuje dosadit na vrcholovou pozici některé tajné služby. V úvahu prý připadá CIA nebo zastřešující orgán Národní zpravodajská služba (DNI), který koordinuje činnost bezpečnostních složek. Agenti ale varují, že ve vedení těchto úřadů by měl být člověk, který má v tomto oboru rozsáhlé zkušenosti. Je to natolik důležitá pozice, že by ji neměli obsazovat jen prezidentovi známí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744