Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dorážející býk versus Odvážná dívka. Nečekaná bitva dvou soch na Wall Streetu

Dorážející býk versus Odvážná dívka. Nečekaná bitva dvou soch na Wall Streetu

Finanční centrum Ameriky se v posledních dnech stává svědky nečekané bitvy dvou soch. Autor slavného Dorážejícího býka je totiž rozčilený tím, že se u jeho díla objevila socha Nebojácné dívky a chce, aby zmizela. Mnozí Newyorčané v čele se starostou de Blasiem však autorovi býka vzkazují: Ani náhodou!

Socha dívky prý naprosto mění umělecké vyznění sochy býka, které říká „lepší Amerika, lepší zítřky, lepší svět.“ „A ta dívka tam nyní stojí v cestě a býka se ptá ´a co s tím uděláš?´“ rozčiluje se Arturo di Modica, autor bronzového býka. Jeho právník Norman Siegel dodává, že pokud socha dívky nebude přesunuta, zváží žalobu. „Neříkáme, že dívka musí pryč z New Yorku, jen chceme, aby byla někde jinde,“ tvrdí nekompromisní Siegel.

Sochu Odvážné dívky, která patří společnosti State Street Global Advisors, vytvořil umělec Kristen Visbal, který útoky na sochu dívky nekomentoval. „Odvážná dívka je na místě, kde je nepřehlédnutelná,“ říká jen společnost vlastnící skulpturu na svých internetových stánkách.

Newyorský starosta Bill de Blasio však ve čtvrtek podpořil názor mnohých obyvatel New Yorku a uvedl, že Odvážná dívka zůstane na svém místě. „Dorážejícího býka bychom také nepřesouvali, i kdyby se někomu nelíbil,“ napsal de Blasio na twitteru. A lidé, kteří si přesunutí sochy dívky přejí, jsou přesně důvodem pro to, proč sochu Odvážné dívky potřebujeme, dodal starosta.

Di Modica využil jako inspiraci k tvorbě sochy býka krach burzy z roku 1987. Sochu pak instaloval na prostranství před newyorskou burzou uprostřed jedné prosincové noci 1989, nicméně protože k instalaci neměl povolení, policie sochu odstranila. Následná ohromná veřejná podpora sochařovi však politiky donutila přiznat býkovi místo nedaleko burzy. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744