Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dosáhl zrušení rozsudku, že Babiš nebyl agentem StB, nyní šéf Ústavu paměti národa podal rezignaci

Dosáhl zrušení rozsudku, že Babiš nebyl agentem StB, nyní šéf Ústavu paměti národa podal rezignaci

Předseda správní rady slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák po oslabení svých pravomocí změnou zákona ohlásil rezignaci na vedoucí funkci v řídícím orgánu tohoto ústavu, členem správní rady ale zůstane. Krajňák to dnes řekl novinářům. ÚPN pod jeho vedením například uspěl u slovenského ústavního soudu se stížností proti pravomocnému rozhodnutí slovenských soudů, že šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích československé komunistické tajné policie StB evidován jako její agent neoprávněně.

ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, zkoumá na Slovensku období nesvobody a mimo jiné spravuje svazky po StB, které má k dispozici Slovensko.

„Nedůvodný zásah Národní rady do výkonu mé funkce mě přivedl k rozhodnutí odstoupit z funkce předsedy správní rady ÚPN k 1. listopadu," uvedl Krajňák.

Slovenská sněmovna před více než dvěma týdny hlasy zejména koaličních poslanců prolomila veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdila novelu zákona, na jehož základě statutárním orgánem ÚPN již není předseda její správní rady, ale celá devítičlenná správní rada této instituce. Novela zákona vstoupila v platnost minulý pátek.

Krajňák se v minulosti dostal do sporu se členy správní rady ÚPN, jejímž členem je i Krajňákův předchůdce v čele instituce a jeho kritik Ivan Petranský. Právě spory mezi členy správní rady koalice zdůvodňovala potřebu změn ve fungování ÚPN.

ÚPN se pod vedením Krajňáka začalo důrazněji angažovat ve sporech lidí, kteří označují svou evidenci v dokumentech StB za neprávněnou. Spor s Babišem dovedl ÚPN až k ústavnímu soudu, který dříve v říjnu vrátil Babišův případ obecným soudům kvůli jejich pochybení v původním procesu. Senát ústavního soudu v přelomovém rozhodnutí svého druhu rovněž uvedl, že ÚPN ve zmiňovaných sporech nemá být žalovanou stranou. Ústavní soudci kromě toho zpochybnili hodnověrnost bývalých příslušníků StB jako svědků v sporech o evidenci osob u StB. Právě výpovědi někdejších příslušníků StB byly klíčové v původním líčení Babiše s ÚPN, když soudy daly za pravdu šéfovi hnutí ANO. Při novém projednání Babišova případu budou muset slovenské soudy zohlednit právní názor ústavních soudců.

Oslabení pozice šéfa správní rady ÚPN není jedinou změnou v činnosti ÚPN, kterou poslanci schválili. Člena správní rady ústavu bude nově možné odvolat i v případě zjištění nedostatků při výkonu jeho funkce. V současnosti platný zákon dává tuto možnost jen v případě, že člen správní rady byl pravomocně odsouzen za trestný čin nebo po delší dobu svou funkci nevykonává.

Koalice dříve navrhovala, aby Krajňák změnou zákona skončil v čele ÚPN ještě před vypršením svého mandátu. Od této změny koaliční poslanci ale ustoupili ještě při původním projednání novely na zářijové schůzi sněmovny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744