Články odjinud

Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole

Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole

Cesta soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu Spojených států se výrazně zkomplikovala. Profesorka z Palo Alto University v Kalifornii Christine Blasey Fordová jej obvinila ze sexuálního zneužívání. Po týdnech skrývání v anonymitě nyní promluvila pro list Washington Post. Kavanaughovu nominaci má přitom už ve čtvrtek posuzovat senátní výbor pro spravedlnost.

O obviněních, která Christine Blasey Fordová vznesla proti kandidátovi na soudce amerického Nejvyššího soudu Brettu Kavanaughovi, se vědělo už od začátku léta, kdy kontaktovala některé demokratické zákonodárce. Jejich závažnost ale nyní, jen několik dní před hlasováním senátního výboru o Kavanaughově nominaci, stoupla. Fordová se rozhodla vystoupit z anonymity a celý příběh popsala listu Washington Post.

Kavanaugh jí měl podle jejích slov sexuálně napadnout na začátku 80. let, když oba studovali střední školu. Na jednom večírku, kde se opili, jí nynější soudce údajně povalil na postel a snažil se z ní sundat její jednodílné plavky. Když začala křičet, zacpal jí ústa rukou. „Myslela jsem, že mě neúmyslně zabije. Útočil na mě a snažil se mě svléct,“ pravila Fordová. Unikla, až když se do akce přidal jeho kamarád Mark Judge, jenž na dvojici skočil a přetočil je.

Fordová o incidentu neřekla prakticky nikomu. Zkraje vztahu se svěřila svému budoucímu manželovi, že ji někdo fyzicky zneužil. Detaily se dozvěděl, až během párové terapie v roce 2012, deset let po svatbě. Reportéři Washington Post měli k dispozici i poznámky terapeuta ze sezení Fordových. Kavanaughovo jméno v nich přímo není, zmiňují jen útok studenta z elitní chlapecké školy, který se stal vysoce respektovaným členem washingtonské společnosti.

Kavanaugh, jehož prezident Donald Trump vybral jako kandidáta na post soudce Nejvyššího soudu, nyní působí u prestižního odvolacího soudu ve Washingtonu. Obvinění Fordové odmítá. „Kategoricky a jednoznačně popírám toto obvinění. Neudělal jsem to ani na střední škole, ani nikdy jindy,“ stojí v prohlášení, které novinářům Washington Post poslal Bílý dům.

Soudce se k věci dále odmítá vyjadřovat. Podobně na dotazy reaguje i další údajný účastník incidentu Mark Judge, jenž je nyní spisovatelem a přispívá do několika amerických médií. Ještě před odhalením identity Fordové, ale poskytl interview listu The Weekly Standard, kde řekl, že nařčení je nesmysl a nikdy neviděl Kavanaugha jednat takovým způsobem.

Fordová kontaktovala Washington Post zkraje července. Trvala na anonymitě. Stejné informace sdělila i demokratické kongresmance Anně Eshoové a později senátorce ze stejné strany Dianne Feinsteinové. Ta je členkou senátního výboru pro spravedlnost, jenž by měl ve čtvrtek o Kavanaughově nominaci hlasovat.

V 90. letech sexuální kauza nevadila ani demokratům

Kavanaughův případ připomíná kauzu nynějšího soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomase. Ten čelil obvinění ze sexuálního obtěžování na začátku 90. let také v době, kdy jeho nominaci posuzoval Senát. Profesorka Anita Hillová, která tehdy působila na Oklahomské univerzitě, tvrdila, že ji Thomas obtěžovat detailními popisy pornografických filmů během jejich společného působení v Komisi pro rovné příležitosti v zaměstnávání.

Také Thomas, jenž stejně jako Kavanaugh působil u odvolacího soudu ve Washingtonu, obvinění popřel. Senát v roce 1991 jeho nominaci nakonec schválil poměrem 52 ku 48 hlasům. Šlo o nejtěsnější hlasování za více než sto let, při němž pro Thomase zvedlo ruku i 11 demokratů.

Tehdejší situace se ale od nynější liší. Hillová neobvinila Thomase z fyzického napadení. Společnost navíc nebyla tak citlivá na kauzy související se sexuálním obtěžováním. Potvrzování Thomase proběhlo 26 let před vypuknutím kauzy MeToo, která loni prorostla z Hollywoodu až do nejvyšších pater politiky a připravila o křeslo mimo jiné i člena senátního výboru pro spravedlnost Ala Frankena.

Co je nyní ještě důležitější, americká politická scéna je daleko rozdělenější než na začátku 90. let. Je prakticky vyloučené, že by tentokrát demokraté zvedli ruku pro republikánského kandidáta, navíc v tak sledovaném hlasování těsně před listopadovými volbami.

Obtěžování jako munice v bitvě o budoucnost americké justice

Spor o Kavanaugha je politickou bitvou, jakou Spojené státy dlouho nezažily. Nejde v ní přitom o nic menšího než o směřování Nejvyššího soudu. Kavanaugh by v případě úspěchu v Senátu názorově vychýlil instituci konzervativním směrem. Liberálové se obávají, že v takovém případě by například mohlo dojít k přezkoumání rozhodnutí, jímž soud umožnil provádění potratů na celém území USA. Soudci jsou přitom voleni doživotně a trvalo by roky případný příklon napravo zase zvrátit.

Demokraté se snaží už od začátku proces obstruovat a případné rozhodnutí oddálit, co nejvíce to půjde. Po výboru bude mít konečné slovo plénum Senátu. Demokraté doufají, že plénum bude soudce potvrzovat až po listopadových volbách, v nichž mají šance změnit poměr sil v dosud republikány ovládané horní komoře.

Kavanughova kauza dala jeho odpůrcům a oponentům prezidenta Donalda Trumpa, pro něhož je hlasování důležitým předvolebním testem schopností, do rukou novou munici. Proto se okamžitě objevilo volání po odkladu čtvrtečního hlasování. Feinsteinová chce, aby obvinění nejprve prošetřily federální orgány, tedy FBI. Pravděpodobnější je, že výbor bude hlasovat poté, co vyslechne Fordovou. Kavanaugh povinné slyšení absolvoval již před dvěma týdny, i jeho by ale mohlo čekat nové předvolání.

Pro výslech jsou i někteří republikáni. „Musíme ji vyslechnout. A nemyslím si, že tento názor zastávám jen já,“ komentoval pro list Politico senátor Jeff Flake. Podpořil jej také jeho kolega Lindsey Graham, jenž však chce, aby se to stihlo do čtvrtka a proces pokračoval podle harmonogramu. Další informace chce také předseda výboru Chuck Grassley.

Mají demokraté šanci Kavanaugovu nominaci skutečně zablokovat? Zatím je brzy soudit. Faktem ale je, že Trumpův výběr nevyvoalal nadšení ani u některých republikánů. Ti drží v Senátu těsnou většinu 51 hlasů. Nesmí si tak dovolit ztratit více než jedenoho senátora.

O rozložení sil napoví už hlasování ve výboru. Ani když v něm Kavanaugh uspěje, stále ještě nemá vyhráno. Dvě pravicové senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowská váhají, zda Kavanaugha podpoří. Rozmýšlejí se právě kvůli otázce potratů. Současnouo kauzu komentovala jen Collinsová, která řekla, že Kavanaughovi telefonovala a ten obvinění odmítl. Senátorky své definitivní stanovisko ještě neřekly. Pokud by obě hlasovaly proti, šance na prosazení Kavanaugha se přiblíží nule.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818