Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole

Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole

Cesta soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu Spojených států se výrazně zkomplikovala. Profesorka z Palo Alto University v Kalifornii Christine Blasey Fordová jej obvinila ze sexuálního zneužívání. Po týdnech skrývání v anonymitě nyní promluvila pro list Washington Post. Kavanaughovu nominaci má přitom už ve čtvrtek posuzovat senátní výbor pro spravedlnost.

O obviněních, která Christine Blasey Fordová vznesla proti kandidátovi na soudce amerického Nejvyššího soudu Brettu Kavanaughovi, se vědělo už od začátku léta, kdy kontaktovala některé demokratické zákonodárce. Jejich závažnost ale nyní, jen několik dní před hlasováním senátního výboru o Kavanaughově nominaci, stoupla. Fordová se rozhodla vystoupit z anonymity a celý příběh popsala listu Washington Post.

Kavanaugh jí měl podle jejích slov sexuálně napadnout na začátku 80. let, když oba studovali střední školu. Na jednom večírku, kde se opili, jí nynější soudce údajně povalil na postel a snažil se z ní sundat její jednodílné plavky. Když začala křičet, zacpal jí ústa rukou. „Myslela jsem, že mě neúmyslně zabije. Útočil na mě a snažil se mě svléct,“ pravila Fordová. Unikla, až když se do akce přidal jeho kamarád Mark Judge, jenž na dvojici skočil a přetočil je.

Fordová o incidentu neřekla prakticky nikomu. Zkraje vztahu se svěřila svému budoucímu manželovi, že ji někdo fyzicky zneužil. Detaily se dozvěděl, až během párové terapie v roce 2012, deset let po svatbě. Reportéři Washington Post měli k dispozici i poznámky terapeuta ze sezení Fordových. Kavanaughovo jméno v nich přímo není, zmiňují jen útok studenta z elitní chlapecké školy, který se stal vysoce respektovaným členem washingtonské společnosti.

Kavanaugh, jehož prezident Donald Trump vybral jako kandidáta na post soudce Nejvyššího soudu, nyní působí u prestižního odvolacího soudu ve Washingtonu. Obvinění Fordové odmítá. „Kategoricky a jednoznačně popírám toto obvinění. Neudělal jsem to ani na střední škole, ani nikdy jindy,“ stojí v prohlášení, které novinářům Washington Post poslal Bílý dům.

Soudce se k věci dále odmítá vyjadřovat. Podobně na dotazy reaguje i další údajný účastník incidentu Mark Judge, jenž je nyní spisovatelem a přispívá do několika amerických médií. Ještě před odhalením identity Fordové, ale poskytl interview listu The Weekly Standard, kde řekl, že nařčení je nesmysl a nikdy neviděl Kavanaugha jednat takovým způsobem.

Fordová kontaktovala Washington Post zkraje července. Trvala na anonymitě. Stejné informace sdělila i demokratické kongresmance Anně Eshoové a později senátorce ze stejné strany Dianne Feinsteinové. Ta je členkou senátního výboru pro spravedlnost, jenž by měl ve čtvrtek o Kavanaughově nominaci hlasovat.

V 90. letech sexuální kauza nevadila ani demokratům

Kavanaughův případ připomíná kauzu nynějšího soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomase. Ten čelil obvinění ze sexuálního obtěžování na začátku 90. let také v době, kdy jeho nominaci posuzoval Senát. Profesorka Anita Hillová, která tehdy působila na Oklahomské univerzitě, tvrdila, že ji Thomas obtěžovat detailními popisy pornografických filmů během jejich společného působení v Komisi pro rovné příležitosti v zaměstnávání.

Také Thomas, jenž stejně jako Kavanaugh působil u odvolacího soudu ve Washingtonu, obvinění popřel. Senát v roce 1991 jeho nominaci nakonec schválil poměrem 52 ku 48 hlasům. Šlo o nejtěsnější hlasování za více než sto let, při němž pro Thomase zvedlo ruku i 11 demokratů.

Tehdejší situace se ale od nynější liší. Hillová neobvinila Thomase z fyzického napadení. Společnost navíc nebyla tak citlivá na kauzy související se sexuálním obtěžováním. Potvrzování Thomase proběhlo 26 let před vypuknutím kauzy MeToo, která loni prorostla z Hollywoodu až do nejvyšších pater politiky a připravila o křeslo mimo jiné i člena senátního výboru pro spravedlnost Ala Frankena.

Co je nyní ještě důležitější, americká politická scéna je daleko rozdělenější než na začátku 90. let. Je prakticky vyloučené, že by tentokrát demokraté zvedli ruku pro republikánského kandidáta, navíc v tak sledovaném hlasování těsně před listopadovými volbami.

Obtěžování jako munice v bitvě o budoucnost americké justice

Spor o Kavanaugha je politickou bitvou, jakou Spojené státy dlouho nezažily. Nejde v ní přitom o nic menšího než o směřování Nejvyššího soudu. Kavanaugh by v případě úspěchu v Senátu názorově vychýlil instituci konzervativním směrem. Liberálové se obávají, že v takovém případě by například mohlo dojít k přezkoumání rozhodnutí, jímž soud umožnil provádění potratů na celém území USA. Soudci jsou přitom voleni doživotně a trvalo by roky případný příklon napravo zase zvrátit.

Demokraté se snaží už od začátku proces obstruovat a případné rozhodnutí oddálit, co nejvíce to půjde. Po výboru bude mít konečné slovo plénum Senátu. Demokraté doufají, že plénum bude soudce potvrzovat až po listopadových volbách, v nichž mají šance změnit poměr sil v dosud republikány ovládané horní komoře.

Kavanughova kauza dala jeho odpůrcům a oponentům prezidenta Donalda Trumpa, pro něhož je hlasování důležitým předvolebním testem schopností, do rukou novou munici. Proto se okamžitě objevilo volání po odkladu čtvrtečního hlasování. Feinsteinová chce, aby obvinění nejprve prošetřily federální orgány, tedy FBI. Pravděpodobnější je, že výbor bude hlasovat poté, co vyslechne Fordovou. Kavanaugh povinné slyšení absolvoval již před dvěma týdny, i jeho by ale mohlo čekat nové předvolání.

Pro výslech jsou i někteří republikáni. „Musíme ji vyslechnout. A nemyslím si, že tento názor zastávám jen já,“ komentoval pro list Politico senátor Jeff Flake. Podpořil jej také jeho kolega Lindsey Graham, jenž však chce, aby se to stihlo do čtvrtka a proces pokračoval podle harmonogramu. Další informace chce také předseda výboru Chuck Grassley.

Mají demokraté šanci Kavanaugovu nominaci skutečně zablokovat? Zatím je brzy soudit. Faktem ale je, že Trumpův výběr nevyvoalal nadšení ani u některých republikánů. Ti drží v Senátu těsnou většinu 51 hlasů. Nesmí si tak dovolit ztratit více než jedenoho senátora.

O rozložení sil napoví už hlasování ve výboru. Ani když v něm Kavanaugh uspěje, stále ještě nemá vyhráno. Dvě pravicové senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowská váhají, zda Kavanaugha podpoří. Rozmýšlejí se právě kvůli otázce potratů. Současnouo kauzu komentovala jen Collinsová, která řekla, že Kavanaughovi telefonovala a ten obvinění odmítl. Senátorky své definitivní stanovisko ještě neřekly. Pokud by obě hlasovaly proti, šance na prosazení Kavanaugha se přiblíží nule.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1