Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole | info.cz

Články odjinud

Dostihne MeToo i Trumpova soudce? Promluvila žena, kterou měl obtěžovat na střední škole

Cesta soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu Spojených států se výrazně zkomplikovala. Profesorka z Palo Alto University v Kalifornii Christine Blasey Fordová jej obvinila ze sexuálního zneužívání. Po týdnech skrývání v anonymitě nyní promluvila pro list Washington Post. Kavanaughovu nominaci má přitom už ve čtvrtek posuzovat senátní výbor pro spravedlnost.

O obviněních, která Christine Blasey Fordová vznesla proti kandidátovi na soudce amerického Nejvyššího soudu Brettu Kavanaughovi, se vědělo už od začátku léta, kdy kontaktovala některé demokratické zákonodárce. Jejich závažnost ale nyní, jen několik dní před hlasováním senátního výboru o Kavanaughově nominaci, stoupla. Fordová se rozhodla vystoupit z anonymity a celý příběh popsala listu Washington Post.

Kavanaugh jí měl podle jejích slov sexuálně napadnout na začátku 80. let, když oba studovali střední školu. Na jednom večírku, kde se opili, jí nynější soudce údajně povalil na postel a snažil se z ní sundat její jednodílné plavky. Když začala křičet, zacpal jí ústa rukou. „Myslela jsem, že mě neúmyslně zabije. Útočil na mě a snažil se mě svléct,“ pravila Fordová. Unikla, až když se do akce přidal jeho kamarád Mark Judge, jenž na dvojici skočil a přetočil je.

Fordová o incidentu neřekla prakticky nikomu. Zkraje vztahu se svěřila svému budoucímu manželovi, že ji někdo fyzicky zneužil. Detaily se dozvěděl, až během párové terapie v roce 2012, deset let po svatbě. Reportéři Washington Post měli k dispozici i poznámky terapeuta ze sezení Fordových. Kavanaughovo jméno v nich přímo není, zmiňují jen útok studenta z elitní chlapecké školy, který se stal vysoce respektovaným členem washingtonské společnosti.

Kavanaugh, jehož prezident Donald Trump vybral jako kandidáta na post soudce Nejvyššího soudu, nyní působí u prestižního odvolacího soudu ve Washingtonu. Obvinění Fordové odmítá. „Kategoricky a jednoznačně popírám toto obvinění. Neudělal jsem to ani na střední škole, ani nikdy jindy,“ stojí v prohlášení, které novinářům Washington Post poslal Bílý dům.

Soudce se k věci dále odmítá vyjadřovat. Podobně na dotazy reaguje i další údajný účastník incidentu Mark Judge, jenž je nyní spisovatelem a přispívá do několika amerických médií. Ještě před odhalením identity Fordové, ale poskytl interview listu The Weekly Standard, kde řekl, že nařčení je nesmysl a nikdy neviděl Kavanaugha jednat takovým způsobem.

Fordová kontaktovala Washington Post zkraje července. Trvala na anonymitě. Stejné informace sdělila i demokratické kongresmance Anně Eshoové a později senátorce ze stejné strany Dianne Feinsteinové. Ta je členkou senátního výboru pro spravedlnost, jenž by měl ve čtvrtek o Kavanaughově nominaci hlasovat.

V 90. letech sexuální kauza nevadila ani demokratům

Kavanaughův případ připomíná kauzu nynějšího soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomase. Ten čelil obvinění ze sexuálního obtěžování na začátku 90. let také v době, kdy jeho nominaci posuzoval Senát. Profesorka Anita Hillová, která tehdy působila na Oklahomské univerzitě, tvrdila, že ji Thomas obtěžovat detailními popisy pornografických filmů během jejich společného působení v Komisi pro rovné příležitosti v zaměstnávání.

Také Thomas, jenž stejně jako Kavanaugh působil u odvolacího soudu ve Washingtonu, obvinění popřel. Senát v roce 1991 jeho nominaci nakonec schválil poměrem 52 ku 48 hlasům. Šlo o nejtěsnější hlasování za více než sto let, při němž pro Thomase zvedlo ruku i 11 demokratů.

Tehdejší situace se ale od nynější liší. Hillová neobvinila Thomase z fyzického napadení. Společnost navíc nebyla tak citlivá na kauzy související se sexuálním obtěžováním. Potvrzování Thomase proběhlo 26 let před vypuknutím kauzy MeToo, která loni prorostla z Hollywoodu až do nejvyšších pater politiky a připravila o křeslo mimo jiné i člena senátního výboru pro spravedlnost Ala Frankena.

Co je nyní ještě důležitější, americká politická scéna je daleko rozdělenější než na začátku 90. let. Je prakticky vyloučené, že by tentokrát demokraté zvedli ruku pro republikánského kandidáta, navíc v tak sledovaném hlasování těsně před listopadovými volbami.

Obtěžování jako munice v bitvě o budoucnost americké justice

Spor o Kavanaugha je politickou bitvou, jakou Spojené státy dlouho nezažily. Nejde v ní přitom o nic menšího než o směřování Nejvyššího soudu. Kavanaugh by v případě úspěchu v Senátu názorově vychýlil instituci konzervativním směrem. Liberálové se obávají, že v takovém případě by například mohlo dojít k přezkoumání rozhodnutí, jímž soud umožnil provádění potratů na celém území USA. Soudci jsou přitom voleni doživotně a trvalo by roky případný příklon napravo zase zvrátit.

Demokraté se snaží už od začátku proces obstruovat a případné rozhodnutí oddálit, co nejvíce to půjde. Po výboru bude mít konečné slovo plénum Senátu. Demokraté doufají, že plénum bude soudce potvrzovat až po listopadových volbách, v nichž mají šance změnit poměr sil v dosud republikány ovládané horní komoře.

Kavanughova kauza dala jeho odpůrcům a oponentům prezidenta Donalda Trumpa, pro něhož je hlasování důležitým předvolebním testem schopností, do rukou novou munici. Proto se okamžitě objevilo volání po odkladu čtvrtečního hlasování. Feinsteinová chce, aby obvinění nejprve prošetřily federální orgány, tedy FBI. Pravděpodobnější je, že výbor bude hlasovat poté, co vyslechne Fordovou. Kavanaugh povinné slyšení absolvoval již před dvěma týdny, i jeho by ale mohlo čekat nové předvolání.

Pro výslech jsou i někteří republikáni. „Musíme ji vyslechnout. A nemyslím si, že tento názor zastávám jen já,“ komentoval pro list Politico senátor Jeff Flake. Podpořil jej také jeho kolega Lindsey Graham, jenž však chce, aby se to stihlo do čtvrtka a proces pokračoval podle harmonogramu. Další informace chce také předseda výboru Chuck Grassley.

Mají demokraté šanci Kavanaugovu nominaci skutečně zablokovat? Zatím je brzy soudit. Faktem ale je, že Trumpův výběr nevyvoalal nadšení ani u některých republikánů. Ti drží v Senátu těsnou většinu 51 hlasů. Nesmí si tak dovolit ztratit více než jedenoho senátora.

O rozložení sil napoví už hlasování ve výboru. Ani když v něm Kavanaugh uspěje, stále ještě nemá vyhráno. Dvě pravicové senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowská váhají, zda Kavanaugha podpoří. Rozmýšlejí se právě kvůli otázce potratů. Současnouo kauzu komentovala jen Collinsová, která řekla, že Kavanaughovi telefonovala a ten obvinění odmítl. Senátorky své definitivní stanovisko ještě neřekly. Pokud by obě hlasovaly proti, šance na prosazení Kavanaugha se přiblíží nule.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud