Články odjinud

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

Britský princ William při návštěvě Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu se dnes setkal s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Při této příležitosti William podle Reuters řekl, že doufá v dlouhodobý mír na Blízkém východě.

Později princ navštívil palestinský uprchlický tábor Džalazún u Ramalláhu. Jde o první oficiální návštěvu člena britské královské rodiny v tomto regionu. Williama nedoprovází jeho manželka Kate, která před dvěma měsíci porodila jejich třetí dítě.

Pro Williama, který je druhý v následnictví na britský trůn, byl před sídlem palestinské samosprávy v Ramalláhu připraven červený koberec a vítala ho kapela a čestná garda.

„Jsem velmi rád, že naše země takto úzce spolupracují a mají za sebou úspěchy v oblasti vzdělávání a humanitární práce, doufejme, že to bude pokračovat,“ řekl William Abbásovi na úvod setkání. „Stejně jako vy doufám v trvalý mír v regionu,“ dodal.

V úterý izraelský prezident Reuven Rivlin Williama požádal, aby Abbásovi předal, „poselství míru“ a vzkázal, že je čas budovat důvěru mezi Izraelem a Palestinci. Rivlin zastává spíše ceremoniální funkci. Premiér Benjamin Netanjahu, se kterým se v úterý William rovněž setkal, britského prince o nic podobného ve vztahu k Palestincům nepožádal, napsal Reuters.

Princ později navštívil zdravotnické zařízení v palestinském uprchlickém táboře Džalazún.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí zřídit svůj stát. Napětí se ještě více vyostřilo poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a v květnu tam přesunul americké velvyslanectví.

„Palestinská strana nadále stojí za mírovým procesem s Izraelci, aby oba státy spolu mohly v poklidu žít v rámci (předválečných) hranic z roku 1967,“ řekl dnes Abbás.

Palestinci chtějí, aby jejich budoucí stát tvořil Izraelem anektovaný východní Jeruzalém, okupovaný Západní břeh Jordánu a také Pásmo Gazy, odkud se Izrael sice v roce 2005 stáhl, ale kde stále vládne islamistické hnutí Hamás.

Dnes ráno se William procházel s výherkyní mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize Nettou Barzilaiovou na hlavní třídě v Tel Avivu. Dali si spolu tradiční izraelskou limonádu.

V úterý William navštívil památník holokaustu Jad vašem. Ve čtvrtek návštěvou jeruzalémských svatyň princ zakončí svou cestu do regionu, kterou zahájil v Jordánsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud