Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

Britský princ William při návštěvě Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu se dnes setkal s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Při této příležitosti William podle Reuters řekl, že doufá v dlouhodobý mír na Blízkém východě.

Později princ navštívil palestinský uprchlický tábor Džalazún u Ramalláhu. Jde o první oficiální návštěvu člena britské královské rodiny v tomto regionu. Williama nedoprovází jeho manželka Kate, která před dvěma měsíci porodila jejich třetí dítě.

Pro Williama, který je druhý v následnictví na britský trůn, byl před sídlem palestinské samosprávy v Ramalláhu připraven červený koberec a vítala ho kapela a čestná garda.

„Jsem velmi rád, že naše země takto úzce spolupracují a mají za sebou úspěchy v oblasti vzdělávání a humanitární práce, doufejme, že to bude pokračovat,“ řekl William Abbásovi na úvod setkání. „Stejně jako vy doufám v trvalý mír v regionu,“ dodal.

V úterý izraelský prezident Reuven Rivlin Williama požádal, aby Abbásovi předal, „poselství míru“ a vzkázal, že je čas budovat důvěru mezi Izraelem a Palestinci. Rivlin zastává spíše ceremoniální funkci. Premiér Benjamin Netanjahu, se kterým se v úterý William rovněž setkal, britského prince o nic podobného ve vztahu k Palestincům nepožádal, napsal Reuters.

Princ později navštívil zdravotnické zařízení v palestinském uprchlickém táboře Džalazún.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí zřídit svůj stát. Napětí se ještě více vyostřilo poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a v květnu tam přesunul americké velvyslanectví.

„Palestinská strana nadále stojí za mírovým procesem s Izraelci, aby oba státy spolu mohly v poklidu žít v rámci (předválečných) hranic z roku 1967,“ řekl dnes Abbás.

Palestinci chtějí, aby jejich budoucí stát tvořil Izraelem anektovaný východní Jeruzalém, okupovaný Západní břeh Jordánu a také Pásmo Gazy, odkud se Izrael sice v roce 2005 stáhl, ale kde stále vládne islamistické hnutí Hamás.

Dnes ráno se William procházel s výherkyní mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize Nettou Barzilaiovou na hlavní třídě v Tel Avivu. Dali si spolu tradiční izraelskou limonádu.

V úterý William navštívil památník holokaustu Jad vašem. Ve čtvrtek návštěvou jeruzalémských svatyň princ zakončí svou cestu do regionu, kterou zahájil v Jordánsku.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232