Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

„Doufám v trvalý mír na Blízkém východě,“ řekl princ William na setkání s Abbásem

Britský princ William při návštěvě Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu se dnes setkal s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Při této příležitosti William podle Reuters řekl, že doufá v dlouhodobý mír na Blízkém východě.

Později princ navštívil palestinský uprchlický tábor Džalazún u Ramalláhu. Jde o první oficiální návštěvu člena britské královské rodiny v tomto regionu. Williama nedoprovází jeho manželka Kate, která před dvěma měsíci porodila jejich třetí dítě.

Pro Williama, který je druhý v následnictví na britský trůn, byl před sídlem palestinské samosprávy v Ramalláhu připraven červený koberec a vítala ho kapela a čestná garda.

„Jsem velmi rád, že naše země takto úzce spolupracují a mají za sebou úspěchy v oblasti vzdělávání a humanitární práce, doufejme, že to bude pokračovat,“ řekl William Abbásovi na úvod setkání. „Stejně jako vy doufám v trvalý mír v regionu,“ dodal.

V úterý izraelský prezident Reuven Rivlin Williama požádal, aby Abbásovi předal, „poselství míru“ a vzkázal, že je čas budovat důvěru mezi Izraelem a Palestinci. Rivlin zastává spíše ceremoniální funkci. Premiér Benjamin Netanjahu, se kterým se v úterý William rovněž setkal, britského prince o nic podobného ve vztahu k Palestincům nepožádal, napsal Reuters.

Princ později navštívil zdravotnické zařízení v palestinském uprchlickém táboře Džalazún.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí zřídit svůj stát. Napětí se ještě více vyostřilo poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a v květnu tam přesunul americké velvyslanectví.

„Palestinská strana nadále stojí za mírovým procesem s Izraelci, aby oba státy spolu mohly v poklidu žít v rámci (předválečných) hranic z roku 1967,“ řekl dnes Abbás.

Palestinci chtějí, aby jejich budoucí stát tvořil Izraelem anektovaný východní Jeruzalém, okupovaný Západní břeh Jordánu a také Pásmo Gazy, odkud se Izrael sice v roce 2005 stáhl, ale kde stále vládne islamistické hnutí Hamás.

Dnes ráno se William procházel s výherkyní mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize Nettou Barzilaiovou na hlavní třídě v Tel Avivu. Dali si spolu tradiční izraelskou limonádu.

V úterý William navštívil památník holokaustu Jad vašem. Ve čtvrtek návštěvou jeruzalémských svatyň princ zakončí svou cestu do regionu, kterou zahájil v Jordánsku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744