Dovolená, nebo pokus o útěk? Malajsie zakázala expremiérovi podezřelému z korupce vycestovat | info.cz

Články odjinud

Dovolená, nebo pokus o útěk? Malajsie zakázala expremiérovi podezřelému z korupce vycestovat

Malajsijské úřady oznámily, že nedovolí bývalému premiérovi Najibu Razakovi opustit zemi. Koalice dosavadních vládních stran vedená Najibem Razakem prohrála středeční volby a v čele vlády stanul 92letý opoziční kandidát Mahathir Mohamad. Ten podle zdrojů agentury Reuters slíbil, že zahájí vyšetřování korupčního skandálu kolem státního fondu 1MDB, který Najib Razak založil.

Najib Razak na svém facebookovém účtu napsal, že se po náročném období rozhodl odletět s rodinou na dovolenou do indonéské metropole Jakarty. Odcestovat měl v úmyslu dnes, vrátit se chtěl příští týden.

Toto oznámení ihned vyvolalo spekulace, že expremiér hodlá ze země uprchnout. U malého letiště na okraji malajsijské metropole Kuala Lumpur se shromáždily desítky lidí. Nasazena byla pořádková policie, ale k žádným násilnostem nedošlo.

Malajsijské ministerstvo pro imigraci následně sdělilo, že Najib Razak a jeho manželka byli zapsáni na černou listinu a nesmějí zemi opustit. Politik na twitteru uvedl, že bude vládní zákaz respektovat.

Najib Razak stál do středečních voleb v čele vlády Národní fronty, která vedla zemi po celou dobu od získání nezávislosti v roce 1957. Pověst tohoto vrcholného představitele ale poškodil korupční skandál kolem investičního fondu 1MDB, který Razak založil. Byly z něj ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (skoro 86 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na osobním kontě expremiéra se objevilo přes 680 milionů dolarů (14,6 miliardy Kč). Najib Razak veškerá obvinění popírá.

Právě korupční skandál významně přispěl k porážce Národní fronty ve volbách. V nich získala aliance čtyř opozičních stran ve 222členném parlamentu většinu 113 křesel, koalice dosavadního premiéra Najiba Razaka pak 79 křesel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud