Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doživotí. Soud potrestal vraha britské poslankyně

Doživotí. Soud potrestal vraha britské poslankyně

Extremista Thomas Mair poslankyni Jo Coxovou zavraždil v polovině června. Před tribunálem se označil za nevinného, ale nijak se nebránil a nepředkládal žádné důkazy na svoji obhajobu. Soud ho uznal vinným i v dalších bodech obžaloby.

Případ, který před referendem o brexitu otřásl nejenom Velkou Británií, má soudní tečku. 53letý extremista Mair by měl zbytek života strávit za mřížemi.

Nezaměstnaný neonacista vraždu spáchal 16. června, týden před konáním referenda o dalším setrvání Británie v Evropské unii. Jo Coxovou napadl v okamžiku, kdy se chystala na setkání s občany v knihovně v Birstallu. Na 41letou matku dvou dětí, která vystupovala proti odchodu z EU, třikrát vystřelil a následně ji pobodal. Zraněním poslankyně podlehla v nemocnici.

Jo CoxováJo Coxováautor: ctk

Soud uvedl, že muž čin několik týdnů plánoval. Zjišťoval si podrobnosti o své oběti a studoval obdobné případy z minulosti.

Porota uznala Maira vinným z vraždy, z těžkého ublížení na zdraví, z držení zbraně za účelem spáchání trestného činu a z držení útočné zbraně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1