Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dozvuky Trumpovy katastrofální návštěvy Portorika. Po hurikánu tam kritizoval náklady na obnovu, oznámil ale nákup nových stíhaček

Dozvuky Trumpovy katastrofální návštěvy Portorika. Po hurikánu tam kritizoval náklady na obnovu, oznámil ale nákup nových stíhaček

Po řeči amerického prezidenta Donalda Trumpa na nedávným hurikánem zpustošeném Portoriku, která byla mnohými kritiky označena za pohrdavou, oznámil Trump masivní nákup vojenské techniky. Neviditelné stíhačky F-35 mají být odměnou ozbrojeným složkám za pomoc při odklízení následků přírodní pohromy na ostrově. Hodnota zakázky se má pohybovat v řádech stovek milionů dolarů.

Trump podle mnohých kritiků svým vystoupením na Portoriku překonál sám sebe, ovšem v negativním slova smyslu. Tamní vedení znovu kritizoval, ošíval se, že obnova ostrova stojí moc peněz a že vlastně katastrofa s 16 oběťmi katastrofou ve skutečnosti nebyla. Pak neopomněl pochválit americkou armádu a pracovníky vyslané federální vládou.

„Úžasná práce. Tak úžasná, že objednáváme nová letadla za stovky milionů dolarů, konkrétně půjde o F-35. Máte rádi F-35? Nemůžete je vidět. Doslova, nejdou vidět. Je těžké bojovat s letadlem, které nejde vidět,“ uvedl prezident při projevu na ostrově, který administrativně patří pod Spojenýé státy.

Americký armádní rozpočet, jehož výše dosahuje 688 miliard dolarů, přitom s nákupem stíhaček nové generace už počítá. Konkrétně mají všechny ozbrojené složky obdržet 70 letounů vybavených technologií stealth. V různých verzích je bude využívat námořnictvo, námořní pěchota a letectvo. Cena jednoho letounu dosahuje podle konkrétního vybavení až 200 milionů dolarů.

Neviditelnost nejmodernějších stíhaček, které budou mít americké ozbrojené síly k dispozici, spočívá v obtížném zachycení stroje radarem. Protivník také na stíhačku F-35 jen velmi nepřesně zamíří řízenou střelu. Ovšem i sama „neviditelnost“ má svoje limity, jak upozorňují odborníci. Celý projekt navíc od počátku provází nemalé problémy a extrémní finanční náklady.

Téměř dva a půl tisíce stíhaček, které armádní složky hodlají pořídit, vyjdou veřejný rozpočet na 379 miliard dolarů. Po započítání provozních a servisních nákladů se konečný účet na 55 let provozu dopředu vyšplhá až na 1,5 bilionu dolarů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744