Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dozvuky útoků z 11. září. USA chtějí z Íránců dostat přes miliardu dolarů na odškodnění pozůstalých

Dozvuky útoků z 11. září. USA chtějí z Íránců dostat přes miliardu dolarů na odškodnění pozůstalých

Irácká centrální banka oznámila, že pokusí zvrátit rozhodnutí soudu v Lucemburku, který zamítl rozmražení iráckého účtu s 1, 6 miliardami amerických dolarů. Na peníze si činí nárok Spojené státy, které je chtějí jako kompenzaci pro oběti teroristických útoků z 11. září 2001.  

Irácká banka také uvedla, že učiní kroky k omezení svých zbývající transakce v dolarech, které stále přijímá zejména kvůli obchodům s ropou. „Íránská banka se snaží omezit svou závislost na dolaru… tato politika bude pokračovat,“ napsala instituce v prohlášení, které otiskla státní média.

Snahu o omezení závislosti na dolaru hodnotí analytici jako odvetu za americké sankce vůči Íránu, které na zemi uvalila americká vláda minulý měsíc kvůli testu balistické rakety, který Írán krátce předtím provedl.  

Americký prezident Donald Trump Teherán kritizuje také kvůli jaderné dohodě z července 2015, kterou země uzavřela se světovými mocnostmi, včetně Spojených států. Dohoda ukončila dlouhodobý spor o íránský jaderný program. Írán se zavázal, že zpomalí jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Test balistického rakety, který Írán uskutečnil v únoru, Trump přijal s velkou nelibostí.

Napětí mezi oběma zeměmi ještě zhoršilo rozhodnutí soudu v Lucemburku, který předminulý týden zamítl požadavek Íránu na rozmražení účtu s 1, 6 miliardami dolarů uložených u jedné z finančních společností v Lucemburku. K účtu ztratili Iráčané přístup v souvislosti se sankcemi, které na zemi uvalily Spojené státy a Evropa před podepsáním dohody o jaderném programu.

K penězům se snaží dostat i američtí právníci. Spojené státy deklarují, že získaný obnos věnují rodinám a partnerům obětí z teroristických útoků z 11. září 2001 v USA. Oprávněnost svého požadavku opírají právníci o rozhodnutí soud v New Yorku, který konstatoval, že Írán nese za útoky částečnou odpovědnost, protože umožnil teroristům z Al-Káidy pohybovat se po svém území. Írán obvinění odmítá a dožaduje se navrácení svých peněz.

Spor o odškodnění za 11. září 2001 není jediným americkým požadavkem vůči Íránu. Podle AFP požadují USA také kompenzace za bombový útok na kasárny amerického námořnictva v Libanonu v roce 1983, který si vyžádal 241 obětí na životech. Americký nejvyšší soud minulý rok rozhodl, že rodinám pozůstalých má být vyplaceno 2, 1 miliard amerických dolarů ze zmraženého účtu u Citibank v New Yorku. Írán se verdikt snaží zpochybnit u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu.