Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drahé gesto amerického viceprezidenta. Zaletěl si na zápas NFL, jen aby z něj na Trumpův pokyn protestně odešel

Drahé gesto amerického viceprezidenta. Zaletěl si na zápas NFL, jen aby z něj na Trumpův pokyn protestně odešel

Americký viceprezident Mike Pence opustil v neděli zápas Národní fotbalové ligy (NFL) poté, co někteří hráči poklekli během zpěvu národní hymny. Pokleknutím sportovci protestují proti násilí vůči menšinám v USA, informovala dnes agentura Reuters. Pence svůj odchod zdůvodnil tím, že nehodlá poctít svou přítomností akci, která nerespektuje americkou hymnu a vlajku.

Pence hodlal zhlédnout zápas v americkém fotbalu mezi mužstvy Indianapolis Colts a San Francisco 49ers ve státě Indiana, v němž až do nástupu do funkce viceprezidenta USA působil jako guvernér. Při tradičním zahájení utkání americkou hymnou ale řada hráčů sanfranciského týmu poklekla. Několik hráčů ze soupeřova mužstva mělo navíc zkřížené ruce a na sobě černá trička s nápisem "Budeme" na hrudi a "Bojovat za rovnost, spravedlnost, jednotu, respekt, dialog a příležitost" na zádech. Američané drží tradičně během hymny pravou ruku na srdci.

"Opustil jsem dnes zápas Colts, protože prezident Trump ani já nepoctíme svou přítomností žádnou událost, která znevažuje naše vojáky, naši vlajku nebo naši národní hymnu," uvedl Pence v prohlášení zveřejněném poté, co zápas opustil. Podle mnohých Američanů pokleknutím během hymny hráči znevažují svou vlast i vojáky, kteří za její svobodu bojovali či bojují v zahraničí. Jiní ale upozorňují na jejich ústavní právo svobodně vyjádřit nesouhlas s poměry v zemi.

Národní hymnu v amerických sportovních arénách hrají a zpívají před zahájením každého ligového utkání. Na protest proti policejnímu násilí vůči menšinám během ní poklekají hráči při zápasech amerického fotbalu po celých Spojených státech.

Prezident Donald Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.

Trump v nedělním tweetu uvedl, že Pence požádal, aby utkání v Indianapolis opustil, pokud by některý hráč poklekl, "a znevážil tak naši zemi". "Jsem na něj a na druhou dámu Karen hrdý," dodal prezident na twitteru s odkazem na Penceovu manželku.

Tweet vyvolal spekulace, zda viceprezident nedělní zápas v Indianapolis nenavštívil jen proto, aby ho mohl demonstrativně opustit. Podle zdroje z jeho úřadu, který citovala agentura Reuters, ale Pence plánoval účast na utkání "několik týdnů".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744