Drama na izraelské hranici: Vojáci zastřelili tři Palestince, 600 lidí je zraněných | info.cz

Články odjinud

Drama na izraelské hranici: Vojáci zastřelili tři Palestince, 600 lidí je zraněných

Izraelští vojáci při dnešním protestu na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem zastřelili tři Palestince. S odkazem na palestinské zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Izraelští vojáci tak při protestních akcích, které trvají od 30. března, zabili 41 Palestinců a dalších více než 5000 jich zranili. Demonstracemi na hranici se Palestinci dožadují ukončení blokády a možnosti vrátit se na území, která byla dříve jejich domovem.

Izraelští vojáci stříleli na demonstranty zpoza zátarasů na izraelské straně 40 kilometrů dlouhého hraničního plotu. Podle agentury Reuters vojáci v pěti lokalitách u hranice proti Palestincům použili slzný plyn a ostré náboje.

Agentura AP uvedla, že se hranici pokusili překročit nejméně tři lidé, chvíli byli na izraelské straně a posléze utekli zpět. Podle svědků byly slyšet výstřely. Na místě se objevily sanitky a odvezly desítky zraněných. Podle lékařů v Gaze jsou dva postřelení Palestinci ve vážném stavu a dalších 600 bylo dnes zraněno. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že 200 ze zraněných bylo postřeleno, včetně palestinského novináře, kterého kulka trefila do chodidla. Mnoho dalších lidí, včetně čtyř záchranářů, muselo být ošetřeno poté, co se nadýchali slzného plynu.

Izraelská armáda uvedla, že se dnešního protestu zúčastnilo 10.000 Palestinců a někteří z nich se pokusili hranici překročit. Vojáci podle armády reagovali v souladu s předpisy, když se snažili zabránit demonstrantům v překročení hranice.

Protesty, které Palestinci označují za Pochod návratu, mají trvat do poloviny května, kdy si Palestinci připomínají nakbu (katastrofu) což je výraz, jakým označují vznik Izraele. Po vzniku Izraele 14. května 1948 propukla první izraelsko-arabská válka, při níž bylo zničeno na 400 palestinských vesnic. Z nového státu tehdy uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

Gaza už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě. Tamní nemocnice se potýkají s častými výpadky proudu a nejsou schopny těžce nemocným pacientům poskytnout adekvátní lékařskou péči. V enklávě je rovněž vysoká nezaměstnanost.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval Izrael, aby se vyvaroval nepřiměřené síly při zásahu proti palestinským demonstrantům.

Izraelský vyslanec při OSN Danny Danon ve čtvrtek obvinil ze smrti demonstrantů islamistické hnutí Hamás, které v enklávě vládne. Podle něj Hamás používá palestinské civilisty jako živé štíty, a dokonce si přeje, aby byli zabiti.

Představitel Hamásu Mušír Masrí Danonův výrok označil za snahu Izraele zastřít skutečnost, že neozbrojené palestinské civilisty, včetně dětí zabíjí "okupující vojáci".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud