Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drama na palubě, rána a kyslíkové masky. Letadlo s Čechy nouzově přistálo v Mnichově

Drama na palubě, rána a kyslíkové masky. Letadlo s Čechy nouzově přistálo v Mnichově

Chaos a strach o svůj život! To zažívali v neděli čeští cestující, kteří letěli z Prahy na dovolenou do tuniské Djerby. Letadlo společnosti Tunisair se ve vzduchu dostalo do potíží a muselo urychleně přistát na letišti v Mnichově. Nepříjemný zážitek Blesku popsal jeden z pasažérů.

Plánovaný let se začal komplikovat už na letišti v Praze. „Letěli jsme s půlhodinovým zpožděním, ale nikdo nám neřekl důvod. Když jsme byli asi půl hodiny ve vzduchu, najednou byla slyšet obrovská rána,“ popsal Blesku děsivý zážitek cestující Martin.

„Všude bylo spousta kouře. Nikdo nevěděl, co se děje, byl to zmatek. Vylítly kyslíkové masky a stevardi byli úplně zaražený,“ pokračoval. „Nikdo s námi nekomunikoval, letadlo se chvíli klepalo, lidi byli hysterický a každý si navlíknul kyslíkovou masku.“ Pilot pak českým pasažérům oznámil, že přistane na nejbližším letišti v Mnichově.

„Když jsme přilítali, tak jsem viděli z okýnek, jak se ze všech koutů sjíždějí hasiči. Jakmile jsme zastavili, letadlo obklopili a my nesměli ven. Až po nějaké době nás pustili do letištní haly, kde jsme strávili několik hodin čekání,“ dodal ještě šokovaný Martin. Důvod k nouzovému přistání byl podle Martina údajně výbuch agregátu. Piloti museli ihned přistát, protože v celém letadle nešel vzduch.

Co na celou situaci říká cestovka? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1