Drama v Zimbabwe jako konec Mugabeho éry. Vrátí se do čela sesazený viceprezident? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drama v Zimbabwe jako konec Mugabeho éry. Vrátí se do čela sesazený viceprezident?

Drama v Zimbabwe jako konec Mugabeho éry. Vrátí se do čela sesazený viceprezident?

Dramatické události v Zimbabwe pokračují. Armáda se dnes podle všeho otevřeně postavila za někdejšího viceprezidenta Emmersona Mnangagwu (75), který byl 6. listopadu sesazen z funkce. Pak načas odjel ze země, aby se do ní dnes ráno vrátil. Z letadla symbolicky vystoupil na vojenském letišti. Další vývoj lze odhadnout stěží, zdá se ale, že dlouhá éra diktátora Roberta Mugabeho končí. Když ne oficiálně, tak fakticky.

Vojáci provedli puč, i když se jej takto zdráhají nazvat. Když zahraniční média hlásí, že prezident Robert Mugabe (93) je v domácím vězení, „uniformy“ hovoří jen o ochraně hlavy státu v jejím vlastním zájmu.

Podle armády je ovšem „v bezpečí“ také Mugabeho druhá žena Grace (52), která nejpozději od roku 2014 vážně usiluje o prezidentské křeslo. Činorodá politička se snažila mocensky likvidovat kohokoli, kdo jí stál v cestě, viceprezidenta Mnangagwu nevyjímaje. Zlé jazyky tvrdí, že Grace je nyní v bezpečí jen proto, že utekla do zahraničí, konkrétně do nedaleké Namibie.

Právě armáda zřejmě nechce, aby se vlády zmocnila někdejší prezidentova sekretářka, která se proměnila v ambiciózní první dámu. Zatčení ministra financí Ignatia Chomba naznačuje, že se vojáci opravdu postavili proti Grace: zadržený politik je šéfem její frakce ve vládnoucí, dlouhodobě dominantní straně Zanu-PF.

Pokud je tento odhad správný, k moci se zřejmě, byť třeba dočasně, dostane právě Emmerson Mnangagwa, který se na pár kritických dní schoval v Jižní Africe. Ta má zájem na otevřenější i demokratičtější politice u severních sousedů. Když agentura Reuters referovala o reformních plánech Emmersona Mnangagwy, odkazovala se také na zdroje z jihoafrických tajných služeb.

Veterán boje s bělošskou vládou Mnangagwa prý chce smír s farmáři evropského původu, které Mugabe na začátku tisíciletí vyhnal z jejich půdy a jejichž majetek předal místním zemědělcům. Přemýšlí i o jejich odškodnění. Má prý v plánu dohodu s opozicí i otevřenější politiku vůči Západu a světu vůbec. Podle dostupných zpráv hledal podporu také v Číně, která je v Africe klíčovým ekonomickým i politickým hráčem.

A Mugabe? Třiadevadesátiletý diktátor, který začal jako bojovník za svobodu, aby pak pěstoval kult vlastní osobnosti? Je otázka, v jaké je duševní kondici. Navzdory všem hříchům jej ale obyvatelé země stále respektují jako patriarchu zmytizovaného boje proti bělošské vládě. Na rozdíl od jeho o čtyřicet let mladší manželky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.