Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drama ve Venezuele. Tým prezidentského kandidáta Falcóna se stal terčem útoku

Drama ve Venezuele. Tým prezidentského kandidáta Falcóna se stal terčem útoku

Volební tým venezuelského prezidentského kandidáta Henriho Falcóna se stal terčem násilného útoku. Podle opozičního politika za ním stojí příznivci současného prezidenta Nicoláse Madura. Socialistický lídr, kvůli jehož nedemokratickým praktikám většina opozice květnové volby bojkotuje, jeho slova odmítl. V souvislosti s útokem bylo zadrženo 17 lidí.

Falcón v pondělí pořádal předvolební mítink v jedné z chudých čtvrtí metropole Caracasu, když na jeho tým zaútočila skupina lidí. Jeho spolupracovník a poslanec Teodoro Campos podle Falcóna odnesl vážným zraněním útok muže vyzbrojeného železným boxerem.

Falcón obvinil Madura, že se pomocí útoků svých příznivců snaží kompenzovat svou malou popularitu, za níž je hlavně těžká ekonomická krize, do níž zemi dovedl. Prezident prohlásil, že útoky na opozičního kandidáta nepřipustí a oznámil zadržení 17 lidí.

Venezuelské volby proběhnou 20. května, ačkoli se původně měly konat až koncem roku. Velké opoziční strany žádného uchazeče o prezidentské křeslo nezaregistrovaly s tím, že nemají záruky svobodných voleb. Dvě malé opoziční formace podporují Falcóna, kterého zbytek opozice za kandidaturu kritizuje s tím, že dodá legitimitu Madurovi v případě jeho vítězství. Podle Falcóna by bojkot voleb umožnil současnému prezidentovi vládnout dalších šest let.

Pozorovatelé nevěří, že by mohl vyhrát někdo jiný než současný prezident Maduro. Stále totiž panují obavy z manipulací výsledků, které se objevily už u několika předchozích voleb.

Opozice, řada zemí Latinské Ameriky i Spojené státy Madurův režim kritizují za to, že dlouhodobě pronásleduje své politické odpůrce a v posledních dvou letech brání opozici v účasti ve volbách. Někteří opoziční lídři mají zákaz ucházet se několik let o politické funkce.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1