Drama ve Venezuele. Tým prezidentského kandidáta Falcóna se stal terčem útoku | info.cz

Články odjinud

Drama ve Venezuele. Tým prezidentského kandidáta Falcóna se stal terčem útoku

Volební tým venezuelského prezidentského kandidáta Henriho Falcóna se stal terčem násilného útoku. Podle opozičního politika za ním stojí příznivci současného prezidenta Nicoláse Madura. Socialistický lídr, kvůli jehož nedemokratickým praktikám většina opozice květnové volby bojkotuje, jeho slova odmítl. V souvislosti s útokem bylo zadrženo 17 lidí.

Falcón v pondělí pořádal předvolební mítink v jedné z chudých čtvrtí metropole Caracasu, když na jeho tým zaútočila skupina lidí. Jeho spolupracovník a poslanec Teodoro Campos podle Falcóna odnesl vážným zraněním útok muže vyzbrojeného železným boxerem.

Falcón obvinil Madura, že se pomocí útoků svých příznivců snaží kompenzovat svou malou popularitu, za níž je hlavně těžká ekonomická krize, do níž zemi dovedl. Prezident prohlásil, že útoky na opozičního kandidáta nepřipustí a oznámil zadržení 17 lidí.

Venezuelské volby proběhnou 20. května, ačkoli se původně měly konat až koncem roku. Velké opoziční strany žádného uchazeče o prezidentské křeslo nezaregistrovaly s tím, že nemají záruky svobodných voleb. Dvě malé opoziční formace podporují Falcóna, kterého zbytek opozice za kandidaturu kritizuje s tím, že dodá legitimitu Madurovi v případě jeho vítězství. Podle Falcóna by bojkot voleb umožnil současnému prezidentovi vládnout dalších šest let.

Pozorovatelé nevěří, že by mohl vyhrát někdo jiný než současný prezident Maduro. Stále totiž panují obavy z manipulací výsledků, které se objevily už u několika předchozích voleb.

Opozice, řada zemí Latinské Ameriky i Spojené státy Madurův režim kritizují za to, že dlouhodobě pronásleduje své politické odpůrce a v posledních dvou letech brání opozici v účasti ve volbách. Někteří opoziční lídři mají zákaz ucházet se několik let o politické funkce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud