Dramatický útěk z KLDR: Z vojenského zběha vyndali pět kulek, je v kritickém stavu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dramatický útěk z KLDR: Z vojenského zběha vyndali pět kulek, je v kritickém stavu

Dramatický útěk z KLDR: Z vojenského zběha vyndali pět kulek, je v kritickém stavu

Severokorejský zběh, kterému se v pondělí povedlo utéct ostře střeženou demilitarizovanou zónou do Jižní Koreje, schytal nejméně pět kulek a je v kritickém stavu, oznámila jihokorejská armáda.   

 

Jihokorejské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že voják byl nalezen na jižní straně hraniční vesnice Pchanmundžom, 50 metrů od vojenské demarkační linie. Byl okamžitě přepraven do nemocnice, kde se mu dostalo lékařské péče. Jeho stav je ale vážný.

„Bylo nám řečeno, že do dnešního rána nenabyl vědomí a nebyl schopen dýchat bez pomoci. Jeho život ale může být zachráněn,“ citoval server BBC v úterý zástupce jihokorejské armády, podle něhož lékaři zběhovi vyjmuli z těla pět kulek, ale předpokládají, že v něm jsou ještě další dvě. 

Podle jihokorejské armády severokorejský voják utekl ze svého strážního stanoviště na severu Pchanmundžomu. K útěku nejprve použil auto, ale pak musel kvůli uvolněnému kolu vystoupit a utíkat po svých. Jeho severokorejští druhové po něm okamžitě začali pálit. Zběhovi se přesto podařilo dostat na jihokorejskou stranu demilitarizovaného pásma, kde zkolaboval. Jihokorejští vojáci ho našli ležet v listí.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Od roku 1953, kdy země podepsaly dohodu o příměří, uteklo ze Severní do Jižní Koreje 30 000 lidí. 

Demilitarizované pásmo střeží z obou stran stovky tisíc vojáků připravených k boji. Hranici lemuje ostnatý drát a protitankové překážky. Podle agentury AP v příhraniční oblasti leží více než milion min. Nežijí zde žádní civilisté.

 


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.