Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dřevorubci mají utrum. Soud vyhověl zeleným aktivistům a zarazil těžbu u Hambachu, kterou blokovali i Češi

Dřevorubci mají utrum. Soud vyhověl zeleným aktivistům a zarazil těžbu u Hambachu, kterou blokovali i Češi

Les u Hambachu nedaleko Kolína nad Rýnem patří od roku 1978 německé energetické společnosti RWE, která v něm těží hnědé uhlí. Z původních 5500 hektarů tak zbyla pouze pětina. A o tu vedou energetici tuhý boj s aktivisty. Teď se do věci vloužil soud.

Už šest let se do lesa u Hambachu sjíždějí aktivisté nejen z Německa, ale z celé Evropy, aby zabránili další těžbě. Přivazují se ke stromům nebo si stavějí provizorní obydlí v korunách stromů. Přesto se dřevorubcům na základě povolení úřadů, založeném na dlouhodobém plánu těžby, daří kácet další stromy a těžební oblast postupně rozšiřovat. S tím je ale nyní – alespoň dočasně – konec.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Vyšší správní soud v Münsteru ve čtvrtek předběžným opatřením rozhodl o tom, že RWE musí s kácením přestat a má se  zdržet i jakékoliv další činnosti v lese. A to až do té doby než soudy v řádném řízení rozhodnou o žalobě, kterou na RWE podal německý ekologický spolek s názvem BUND. Ten se domáhá toho, aby se energetici zcela vzdali těžby a les, v němž rostou stovky let staré duby a buky a žijí desítky chráněných živočichů, ponechali svému osudu. Případnou škodu by pak RWE údajně mohla kompenzovat vláda.

I když o těchto požadavcích stále není definitivně rozhodnuto, už předběžný zákaz těžby označili aktivisté za největší úspěch posledních let. „Jsme opravdu velmi šťastní. Jedná se o velký obrat a výsledek naší dlouholeté snahy dospět k záchraně zbytků lesa právní cestou,“ řekl na tiskové konferenci Dirk Jansen, ředitel spolku BUND v Severním Porýní-Vestfálsku.

Předběžné rozhodnutí soudu přivítali i čeští aktivisté. Řada z nich se účastnila přímo blokády a někteří protestovali ve čtvrtek proti kácení Hambašského lesa před německou ambasádou v Praze. V Německu se posledních blokád a demonstrací zúčastnilo přes 20 tisíc lidí, další demonstrace se chystala na víkend.

„Je to důkaz toho, že životní prostředí lidi zajímá a jsou ochotni pro jeho kvalitu opravdu něco udělat. A to zvlášť v Německu,“ řekl pro INFO.CZ Jaromír Bláha z hnutí Duha.

Čeští aktivisté bránili blokádou kácení stromů už v roce 2011 v Národním parku Šumava. Soud pak po sérii protichůdných rozhodnutí definitivně rozhodl o tom, že blokáda, při níž se desítky lidí přivazovaly ke kmenům napadeným kůrovcem, byla legální. Už tehdy pomáhali českým aktivistům i jejich kolegové ze zahraničí.

Podobně zabránili aktivisté i dalšímu kácení v Bělověžském pralese na východě Polska. I tady se blokády účastnily stovky zahraničních aktivistů, včetně těch českých.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1