Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Ve Východní Ghútě, kdysi úrodném předměstí syrského Damašku, by jen málokdo čekal tak patrný odraz změn v globálních pořádcích. A přesto dost možná právě tam je nejvíce zřejmý. Na tamní evakuaci povstalců i civilistů z režimem obléhaného území tam totiž dohlížejí ruští vojáci. „Před deseti či dvaceti lety by tam stály modré přilby, vojáci OSN. Nyní jsou to Rusové. Během Trumpovy a Putinovy éry platí nová pravidla hry,“ všímá si ve Východní Ghútě reportér britského deníku Independent Robert Fisk

O tom, jak se s nástupem Donalda Trumpa mění dynamika velké politiky, se popsaly stohy papíru. Kdo však chce vidět tuto změnu na vlastní oči, ať jede do syrské Východní Ghúty. 

Tam v posledních dnech probíhají evakuace desítek tisíc civilistů a povstalců, kteří jsou díky dohodě zprostředkované Ruskem relokováni do severní provincie Idlib. „A tato show je zcela v ruské režii,“ popisuje, jak to na místě vypadá, reportér deníku Independent Fisk. 

„Ruská armáda hraje v tomto představení hlavní roli. Její vojáci popocházejí mezi autobusy, hlídají si počty lidí, dohlížejí na pořádek. Ještě před deseti či dvaceti lety by to byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. V éře Trumpa a Putina se vše změnilo, Rusko nyní dohlíží na podmínky příměří, konference v Astaně je náhradou za Radu Bezpečnosti OSN,“ všímá si reportér. 

Naráží na proklamované stažení USA ze světové scény, jehož hlavním příznivcem je sám prezident Donald Trump. Ten už ve své předvolební kampani zřetelně prohlašoval, že by Spojené státy neměly plnit roli "světového policajta."

Vidět je to i nyní. V sobotu americký prezident prohlásil, že chce ze Sýrie stáhnout americký vojenský personál, plánuje rovněž zmrazit 200 milionů dolarů, které byly vyčleněny na obnovu válkou zničené země. „Ať se o to postarají jiní. Vrátíme se do své země, kam patříme a kde chceme být," řekl Trump. 

Východní Ghútu, kdysi výspu Sýrie, nyní rozbombardované memento sedmileté občanské války, mezitím hromadně opouštějí civilisté i povstalci, kteří byli mnoho let obklíčeni režimními silami prezidenta Bašára Asada.  

Děje se tak skromně, v klidu, potichu. Žádné fotografie, žádné rozhovory. Žádná publicita. To byla část podmínek povstalců, kteří nyní míří do provincie Idlib u tureckých hranic. „Před odjezdem se mnozí modlí. Je to jako jejich politické prohlášení,“ popisuje situaci na místě Fisk. 

V jejich popocházení, když čekají, až je autobusy naloží a odvezou na sever, je jistá uvolněnost. Katarze konce mnohaletých bojů. „Je na ně zvláštní podhled. Jsou tam s rozcuchanými dlouhými vousy v potrhaných špinavých šatech a zaprášených plastových sandálech. I stromy, pod kterými vzývají svého boha, byly jsou tak zubožené. Bez listí,“ popisuje reportér deníku Independent z Východní Ghúty.

„Řekl bych, že modlitba je jejich politické prohlášení. Jejich bůh je vedl k boji a i k tomu, že se nyní vzdali. A oni jsou vděční, že alespoň jejich víru jim nepřítel nevzal,“ popisuje Fisk. V dálce jsou mezitím slyšet výbuchy, jak vládní vojska odstřelují ty části Ghúty, které se ještě nevzdaly.

Autobusy na evakuované zatím nervózně čekají. V odpoledním slunci lze dobře přečíst už mírně vybledlé nápisy na jejich stranách: „Šťastnou cestu" či „Expresní linka" – slogany jako vymyšlené pro potěchu režiséra absurdního dramatu. 

Za poslední dva týdny Východní Ghútu opustilo 130 tisíc civilistů a 11 tisíc povstalců. Asi 90 procent území se již režimu podařilo dostat zpět pod svou kontrolu, poslední velké město, kde se srocují rebelové, je Dúmá.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1