Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Ve Východní Ghútě, kdysi úrodném předměstí syrského Damašku, by jen málokdo čekal tak patrný odraz změn v globálních pořádcích. A přesto dost možná právě tam je nejvíce zřejmý. Na tamní evakuaci povstalců i civilistů z režimem obléhaného území tam totiž dohlížejí ruští vojáci. „Před deseti či dvaceti lety by tam stály modré přilby, vojáci OSN. Nyní jsou to Rusové. Během Trumpovy a Putinovy éry platí nová pravidla hry,“ všímá si ve Východní Ghútě reportér britského deníku Independent Robert Fisk

O tom, jak se s nástupem Donalda Trumpa mění dynamika velké politiky, se popsaly stohy papíru. Kdo však chce vidět tuto změnu na vlastní oči, ať jede do syrské Východní Ghúty. 

Tam v posledních dnech probíhají evakuace desítek tisíc civilistů a povstalců, kteří jsou díky dohodě zprostředkované Ruskem relokováni do severní provincie Idlib. „A tato show je zcela v ruské režii,“ popisuje, jak to na místě vypadá, reportér deníku Independent Fisk. 

„Ruská armáda hraje v tomto představení hlavní roli. Její vojáci popocházejí mezi autobusy, hlídají si počty lidí, dohlížejí na pořádek. Ještě před deseti či dvaceti lety by to byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. V éře Trumpa a Putina se vše změnilo, Rusko nyní dohlíží na podmínky příměří, konference v Astaně je náhradou za Radu Bezpečnosti OSN,“ všímá si reportér. 

Naráží na proklamované stažení USA ze světové scény, jehož hlavním příznivcem je sám prezident Donald Trump. Ten už ve své předvolební kampani zřetelně prohlašoval, že by Spojené státy neměly plnit roli "světového policajta."

Vidět je to i nyní. V sobotu americký prezident prohlásil, že chce ze Sýrie stáhnout americký vojenský personál, plánuje rovněž zmrazit 200 milionů dolarů, které byly vyčleněny na obnovu válkou zničené země. „Ať se o to postarají jiní. Vrátíme se do své země, kam patříme a kde chceme být," řekl Trump. 

Východní Ghútu, kdysi výspu Sýrie, nyní rozbombardované memento sedmileté občanské války, mezitím hromadně opouštějí civilisté i povstalci, kteří byli mnoho let obklíčeni režimními silami prezidenta Bašára Asada.  

Děje se tak skromně, v klidu, potichu. Žádné fotografie, žádné rozhovory. Žádná publicita. To byla část podmínek povstalců, kteří nyní míří do provincie Idlib u tureckých hranic. „Před odjezdem se mnozí modlí. Je to jako jejich politické prohlášení,“ popisuje situaci na místě Fisk. 

V jejich popocházení, když čekají, až je autobusy naloží a odvezou na sever, je jistá uvolněnost. Katarze konce mnohaletých bojů. „Je na ně zvláštní podhled. Jsou tam s rozcuchanými dlouhými vousy v potrhaných špinavých šatech a zaprášených plastových sandálech. I stromy, pod kterými vzývají svého boha, byly jsou tak zubožené. Bez listí,“ popisuje reportér deníku Independent z Východní Ghúty.

„Řekl bych, že modlitba je jejich politické prohlášení. Jejich bůh je vedl k boji a i k tomu, že se nyní vzdali. A oni jsou vděční, že alespoň jejich víru jim nepřítel nevzal,“ popisuje Fisk. V dálce jsou mezitím slyšet výbuchy, jak vládní vojska odstřelují ty části Ghúty, které se ještě nevzdaly.

Autobusy na evakuované zatím nervózně čekají. V odpoledním slunci lze dobře přečíst už mírně vybledlé nápisy na jejich stranách: „Šťastnou cestu" či „Expresní linka" – slogany jako vymyšlené pro potěchu režiséra absurdního dramatu. 

Za poslední dva týdny Východní Ghútu opustilo 130 tisíc civilistů a 11 tisíc povstalců. Asi 90 procent území se již režimu podařilo dostat zpět pod svou kontrolu, poslední velké město, kde se srocují rebelové, je Dúmá.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.