Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Dříve by tu byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. Evakuace v syrské Ghútě obnažuje nové pořádky

Ve Východní Ghútě, kdysi úrodném předměstí syrského Damašku, by jen málokdo čekal tak patrný odraz změn v globálních pořádcích. A přesto dost možná právě tam je nejvíce zřejmý. Na tamní evakuaci povstalců i civilistů z režimem obléhaného území tam totiž dohlížejí ruští vojáci. „Před deseti či dvaceti lety by tam stály modré přilby, vojáci OSN. Nyní jsou to Rusové. Během Trumpovy a Putinovy éry platí nová pravidla hry,“ všímá si ve Východní Ghútě reportér britského deníku Independent Robert Fisk

O tom, jak se s nástupem Donalda Trumpa mění dynamika velké politiky, se popsaly stohy papíru. Kdo však chce vidět tuto změnu na vlastní oči, ať jede do syrské Východní Ghúty. 

Tam v posledních dnech probíhají evakuace desítek tisíc civilistů a povstalců, kteří jsou díky dohodě zprostředkované Ruskem relokováni do severní provincie Idlib. „A tato show je zcela v ruské režii,“ popisuje, jak to na místě vypadá, reportér deníku Independent Fisk. 

„Ruská armáda hraje v tomto představení hlavní roli. Její vojáci popocházejí mezi autobusy, hlídají si počty lidí, dohlížejí na pořádek. Ještě před deseti či dvaceti lety by to byly modré přilby, nyní jsou to Rusové. V éře Trumpa a Putina se vše změnilo, Rusko nyní dohlíží na podmínky příměří, konference v Astaně je náhradou za Radu Bezpečnosti OSN,“ všímá si reportér. 

Naráží na proklamované stažení USA ze světové scény, jehož hlavním příznivcem je sám prezident Donald Trump. Ten už ve své předvolební kampani zřetelně prohlašoval, že by Spojené státy neměly plnit roli "světového policajta."

Vidět je to i nyní. V sobotu americký prezident prohlásil, že chce ze Sýrie stáhnout americký vojenský personál, plánuje rovněž zmrazit 200 milionů dolarů, které byly vyčleněny na obnovu válkou zničené země. „Ať se o to postarají jiní. Vrátíme se do své země, kam patříme a kde chceme být," řekl Trump. 

Východní Ghútu, kdysi výspu Sýrie, nyní rozbombardované memento sedmileté občanské války, mezitím hromadně opouštějí civilisté i povstalci, kteří byli mnoho let obklíčeni režimními silami prezidenta Bašára Asada.  

Děje se tak skromně, v klidu, potichu. Žádné fotografie, žádné rozhovory. Žádná publicita. To byla část podmínek povstalců, kteří nyní míří do provincie Idlib u tureckých hranic. „Před odjezdem se mnozí modlí. Je to jako jejich politické prohlášení,“ popisuje situaci na místě Fisk. 

V jejich popocházení, když čekají, až je autobusy naloží a odvezou na sever, je jistá uvolněnost. Katarze konce mnohaletých bojů. „Je na ně zvláštní podhled. Jsou tam s rozcuchanými dlouhými vousy v potrhaných špinavých šatech a zaprášených plastových sandálech. I stromy, pod kterými vzývají svého boha, byly jsou tak zubožené. Bez listí,“ popisuje reportér deníku Independent z Východní Ghúty.

„Řekl bych, že modlitba je jejich politické prohlášení. Jejich bůh je vedl k boji a i k tomu, že se nyní vzdali. A oni jsou vděční, že alespoň jejich víru jim nepřítel nevzal,“ popisuje Fisk. V dálce jsou mezitím slyšet výbuchy, jak vládní vojska odstřelují ty části Ghúty, které se ještě nevzdaly.

Autobusy na evakuované zatím nervózně čekají. V odpoledním slunci lze dobře přečíst už mírně vybledlé nápisy na jejich stranách: „Šťastnou cestu" či „Expresní linka" – slogany jako vymyšlené pro potěchu režiséra absurdního dramatu. 

Za poslední dva týdny Východní Ghútu opustilo 130 tisíc civilistů a 11 tisíc povstalců. Asi 90 procent území se již režimu podařilo dostat zpět pod svou kontrolu, poslední velké město, kde se srocují rebelové, je Dúmá.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1