Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný

Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný

Nejobydlenějšímu regionu Číny – nížině zahrnující řadu velkých měst včetně metropole Pekingu, kde žije přes 400 milionů lidí – hrozí vážné problémy. Podle nejnovější studie se totiž tato oblast stane vlivem klimatických změn, které přinesou vlny veder, neobyvatelnou. „Jde o hlavní místo na světě, které v budoucnu zasáhnou ty největší vlny veder,“ tvrdí profesor Elfatih Eltahir z MIT, který studii vedl.

Místo, kde je i pro zdravé lidi nemožné přežít venku déle, než šest hodin. To bude ke konci století Severočínská nížina, úrodný region země, ve kterém se nalézají největší města Peking či Šanghaj. Pokud se nepodaří významně omezit produkci skleníkových plynů, za které je významnou měrou zodpovědná právě Čína, dostane se tato oblast na hranici obyvatelnosti již v roce 2070, tvrdí odborníci z MIT.

„Pokud budeme pokračovat v současném trendu produkce emisí skleníkových plynů, tak to bude mít zásadní dopad na nejlidnatější region nejlidnatější země světa,“ prohlásil podle stanice CNN Eltahir. „Právě Čína je přitom zásadní producent skleníkových plynů s potenciálně závažnými důsledky pro vlastní populaci.“

Vědci došli k závěru, že specifický poměr venkovní teploty a vlhkosti okolního vzduchu – označovaný jako teplota vlhké baňky – by pro přežití člověka v tomto regionu byl překročen o několik stupňů. Podle této teorie, čím vyšší je vlhkost okolního vzduchu, tím nižší musí být maximální teplota, aby bylo možné dané místo označit jako dlouhodobě neobyvatelné. Při vlhkosti vzduchu 50 procent je proto zapotřebí teplota 46 stupňů Celsia, při vlhkosti 85 procent už stačí 38 stupňů Celsia.

Region Severočínské nížiny navíc paradoxně trpí tím, že navzdory tomu, že je relativně suchý, je úrodný. Může za to propracovaný systém zavlažování, který nicméně situaci do budoucna komplikuje. Větší plochy vody totiž znamenají větší míru odpařování respektive vyšší míru vlhkosti vzduchu. Potom již k neobyvatelnosti stačí nižší okolní teplota. „Zavlažování umocňuje vliv klimatické změny,“ uzavírá Eltahir.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.