Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný

Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný

Nejobydlenějšímu regionu Číny – nížině zahrnující řadu velkých měst včetně metropole Pekingu, kde žije přes 400 milionů lidí – hrozí vážné problémy. Podle nejnovější studie se totiž tato oblast stane vlivem klimatických změn, které přinesou vlny veder, neobyvatelnou. „Jde o hlavní místo na světě, které v budoucnu zasáhnou ty největší vlny veder,“ tvrdí profesor Elfatih Eltahir z MIT, který studii vedl.

Místo, kde je i pro zdravé lidi nemožné přežít venku déle, než šest hodin. To bude ke konci století Severočínská nížina, úrodný region země, ve kterém se nalézají největší města Peking či Šanghaj. Pokud se nepodaří významně omezit produkci skleníkových plynů, za které je významnou měrou zodpovědná právě Čína, dostane se tato oblast na hranici obyvatelnosti již v roce 2070, tvrdí odborníci z MIT.

„Pokud budeme pokračovat v současném trendu produkce emisí skleníkových plynů, tak to bude mít zásadní dopad na nejlidnatější region nejlidnatější země světa,“ prohlásil podle stanice CNN Eltahir. „Právě Čína je přitom zásadní producent skleníkových plynů s potenciálně závažnými důsledky pro vlastní populaci.“

Vědci došli k závěru, že specifický poměr venkovní teploty a vlhkosti okolního vzduchu – označovaný jako teplota vlhké baňky – by pro přežití člověka v tomto regionu byl překročen o několik stupňů. Podle této teorie, čím vyšší je vlhkost okolního vzduchu, tím nižší musí být maximální teplota, aby bylo možné dané místo označit jako dlouhodobě neobyvatelné. Při vlhkosti vzduchu 50 procent je proto zapotřebí teplota 46 stupňů Celsia, při vlhkosti 85 procent už stačí 38 stupňů Celsia.

Region Severočínské nížiny navíc paradoxně trpí tím, že navzdory tomu, že je relativně suchý, je úrodný. Může za to propracovaný systém zavlažování, který nicméně situaci do budoucna komplikuje. Větší plochy vody totiž znamenají větší míru odpařování respektive vyšší míru vlhkosti vzduchu. Potom již k neobyvatelnosti stačí nižší okolní teplota. „Zavlažování umocňuje vliv klimatické změny,“ uzavírá Eltahir.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1