Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný | info.cz

Články odjinud

Drsná prognóza: Nejlidnatější region Číny bude na konci století kvůli vedrům neobyvatelný

Nejobydlenějšímu regionu Číny – nížině zahrnující řadu velkých měst včetně metropole Pekingu, kde žije přes 400 milionů lidí – hrozí vážné problémy. Podle nejnovější studie se totiž tato oblast stane vlivem klimatických změn, které přinesou vlny veder, neobyvatelnou. „Jde o hlavní místo na světě, které v budoucnu zasáhnou ty největší vlny veder,“ tvrdí profesor Elfatih Eltahir z MIT, který studii vedl.

Místo, kde je i pro zdravé lidi nemožné přežít venku déle, než šest hodin. To bude ke konci století Severočínská nížina, úrodný region země, ve kterém se nalézají největší města Peking či Šanghaj. Pokud se nepodaří významně omezit produkci skleníkových plynů, za které je významnou měrou zodpovědná právě Čína, dostane se tato oblast na hranici obyvatelnosti již v roce 2070, tvrdí odborníci z MIT.

„Pokud budeme pokračovat v současném trendu produkce emisí skleníkových plynů, tak to bude mít zásadní dopad na nejlidnatější region nejlidnatější země světa,“ prohlásil podle stanice CNN Eltahir. „Právě Čína je přitom zásadní producent skleníkových plynů s potenciálně závažnými důsledky pro vlastní populaci.“

Vědci došli k závěru, že specifický poměr venkovní teploty a vlhkosti okolního vzduchu – označovaný jako teplota vlhké baňky – by pro přežití člověka v tomto regionu byl překročen o několik stupňů. Podle této teorie, čím vyšší je vlhkost okolního vzduchu, tím nižší musí být maximální teplota, aby bylo možné dané místo označit jako dlouhodobě neobyvatelné. Při vlhkosti vzduchu 50 procent je proto zapotřebí teplota 46 stupňů Celsia, při vlhkosti 85 procent už stačí 38 stupňů Celsia.

Region Severočínské nížiny navíc paradoxně trpí tím, že navzdory tomu, že je relativně suchý, je úrodný. Může za to propracovaný systém zavlažování, který nicméně situaci do budoucna komplikuje. Větší plochy vody totiž znamenají větší míru odpařování respektive vyšší míru vlhkosti vzduchu. Potom již k neobyvatelnosti stačí nižší okolní teplota. „Zavlažování umocňuje vliv klimatické změny,“ uzavírá Eltahir.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud