Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné praktiky tabákových firem: Vydírají africké státy, řeší tak problémy na Západě

Drsné praktiky tabákových firem: Vydírají africké státy, řeší tak problémy na Západě

Protože vyspělý svět se k jejim produktům pomalu otáčí zády, snaží se nyní tyto společnosti zaujmout výhodnou pozici na nových trzích, zejména v subsaharské Africe. Tamním vládám, které se ve svých zemích snaží zavádět protikuřácké zákony, vyhrožují vleklými soudními řízeními, tvrdí zpráva deníku Guardian. 

V Evropě roste tabákovým společnostem pšenka stále chudší, a ty se tak musejí poohlížet po nových trzích. Jedním z nejslibnějších je pro ně kromě jižní Asie i africký kontinent, kde pomalu ale jistě roste prosperita a razantně se i zvyšuje počet mladých kuřáků – perspektivních budoucích zákazníků. Zatímco nyní v Africe kouří 77 milionů lidí, v roce 2030 by jich oproti úrovni z roku 2010 mělo přibýt až 40 procent.

Toho jsou si vědomé i tabákové společnosti, které se na tamní vlády snaží co nejvíce tlačit, aby nepřijímaly protikuřáckou legislativu a regulace. Deník Guardian tvrdí, že tabákový koncern British American Tobacco (BAT) vyhrožoval vládám minimálně osmi afrických zemí, v Ugandě například BAT tamní protikuřácký zákon napadla u soudu s tím, že odporuje ústavě.

„Tabákový průmysl se nyní začíná zajímat o nastupující trhy subsaharské Afriky a chce využít jejich spleti regulací a omezených finančních zdrojů,“ komentuje současný stav doktorka Emmanuela Gakidouová z Washingtonské univerzity v Seattlu.

Guardian rovněž zmiňuje existenci zastrašujících dopisů, které tabákové společnosti zaslaly vládám Ugandy, Namibie, Toga, Gabonu, Demokratické republiky Kongo, Etiopie a Burkiny Faso. Vlády v nich varují před porušováním jejich vlastních zákonů a mezinárodních smluv a varují před možnými negativními důsledky pro ekonomiky těchto zemí.

„Souhlasíme, že tabákový průmysl by měl být regulován. Vše, co žádáme je, aby tyto regulace sloužily zájmům zdraví občanů a lidským hodnotám, které jsou s nimi spojené. Čas od času je tak pro nás nezbytné právně nové regulace napadnout,“ brání se však šéf BAT Richard Burrows.

Jenže pomocí nespočtu právních bitev v nepřehledném právním prostředí na mnoha soudních úrovních jeho společnost získává roky času. Častokrát se mezitím stihne vyměnit vláda a jsou nastaveny nové priority. Hlavně že cigarety se prodávají dál. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že v roce 2025 se počet kuřáků zvýší v 17 ze 30 afrických zemí. Největší nárůst čeká republiku Kongo (ze 14 procent kuřácké populace v roce 2010 na 47 procent) a Kamerun (ze 14 procent na 43 procent). Přitom například ve Velké Británii nyní kouří jen 17 procent lidí a poté, co tam začal platit zákaz kouření ve vnitřních veřejných prostorech, se počet úmrtí spojených se srdečními problémy snížil o pětinu.

Tabákové společnosti se zaměřují nejen na dospělou populaci, ale i na děti a teenagery. Podle některých zpráv nabízejí prodejci cigarety právě této věkové skupině ve formě kusovek, na cestě do školy zamíchané mezi sladkosti.

Na následky kouření ročně celosvětově zemře sedm milionů lidí, tedy zhruba tolik, kolik jich žije dohromady na Slovensku a ve Slovinsku.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link