Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné snímky z Venezuely: Demonstrace přerostly v pouliční válku, desítky lidí zemřely

Drsné snímky z Venezuely: Demonstrace přerostly v pouliční válku, desítky lidí zemřely

Stoupenci venezuelské opozice stále protestují v ulicích hlavního města Caracasu i na dalších místech v zemi proti záměru levicového prezidenta Nicoláse Madura svolat ústavodárné shromáždění. To by mohlo přepsat ústavu s cílem upevnit Madurovu moc. Odpůrci prezidenta burcují veřejnost proti tomuto "obrovskému podvodu". Neobešlo se to bez tvrdých střetů s policií a desítek mrtvých. Podívejte se na dramatické snímky ve fotogalerii na konci článku.

Maduro v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, přičemž naznačil, že bude vytvořeno tak, aby v něm většinu tvořili jeho příznivci. Tento krok vyvolal u opozice novou vlnu odporu a její vůdce Henrique Capriles vyzval národ, aby vyšel do ulic zabránit "ústavnímu podvodu".

Prezident podle agentury Reuters při dnešním setkání s volebními činiteli bez upřesnění uvedl, že volba nového shromáždění se uskuteční v nadcházejících týdnech. Již předtím řekl, že jeho 500 členů zvolí sociální skupiny, včetně dělníků, domorodých obyvatel a farmářů, jež ho podporují, přičemž určitá část bude volena i podle územního principu.

Madurův úmysl se setkal s odsuzující reakcí Spojených států a některých latinskoamerických států, včetně regionální mocnosti Brazílie. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podle agentury AP dokonce pohrozila dalšími sankcemi vůči venezuelským představitelům, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu. Podpory se Madurovi na druhé straně dostalo od jeho levicových spojenců na Kubě a v Bolívii.

Venezuelou otřásají rozsáhlé demonstrace už několik týdnů. Vypukly poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který kontroluje opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují. Agentura AFP s odvoláním na dnešní sdělení prokuratury napsala, že nepokoje si už vyžádaly 31 mrtvých, podle agentury Reuters ale přišlo o život nejméně 33 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1