Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné vyřizování účtů: Neozbrojeného bojovníka IS shodili iráčtí vojáci z útesu a rozstříleli

Drsné vyřizování účtů: Neozbrojeného bojovníka IS shodili iráčtí vojáci z útesu a rozstříleli

Popravu neozbrojeného bojovníka Islámského státu v severoiráckém městě Mosul zachycuje video, které na sociální sítě umístil blog Mosul Eye. Iráčtí vojáci muže nejprve shodí z několikametrového útesu, poté co dopadne na mrtvé tělo jiného člena IS, mu pak do hrudi vypálí ještě několik ran z kulometu. Záznam už vyšetřuje irácká vláda. Na povrch se mezitím dostávají hrůzná svědectví o rozsáhlém mučení a popravách, kterých s koncem bojů o Mosul přibývá.

Podle Human Rights Watch bylo šokující video na sociální sítě umístěno mužem, který na internetu často informuje o vojenských aktivitách v oblasti Mosulu. Organizace zároveň uvedla, že ověřila místo pořízení záznamu pomocí satelitních snímků. Pravost videa ale ještě prověřuje irácká vláda.

Mluvčí iráckého ministerstva obrany Mohammed al-Kudárí se hájí tím, že vojáci dostali „jasné pokyny“, aby podezřelé bojovníky Islámského státu, které čeká výslech a soudní řízení, předali úřadům. Mluvčí také dodal, že každý, kdo toto nařízení poruší, bude postaven před soud. Irácké ministerstvo vnitra k incidentu sdělilo, že iráčtí vojáci, kteří figurují na kontroverzním videu, už byli postaveni mimo službu.

Video odsoudila lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve Spojených státech. „V posledních týdnech boje o západní Mosul jsem mezi ozbrojenými silami pozoroval všudypřítomnou touhu boje zabalit co nejrychleji a také porušování válečného práva,“ řekl pro BBC Belkis Wille z HRW.

Vítězství nad takzvaným Islámským státem ve strategicky důležitém městě Mosul irácký premiér Hajdar Abádí oficiálně oznámil toto pondělí. Bitva o druhé největší irácké město trvala devět měsíců, pro iráckou armádu pro znamená klíčové vítězství. Ihned po vítězoslavném ohlášení se však začaly množit svědectví místních obyvatel, podle kterých jsou bojovníci IS vražděni z pomsty.

Human Rights Watch už minulý měsíc zveřejnila zprávu, podle které irácká armáda vraždí muže a chlapce, kteří se snažili prchnout z Mosulu. „Během této bitvy jsem slyšel o mnoha případech týrání a popravách,“ řekl jeden ze svědků lidskoprávní organizaci. Další zpráva, kterou HRW vydala ve čtvrtek, pak přináší svědectví, podle kterého víc než 170 rodin bojovníků IS bylo z Mosulu násilně odvlečeno do „rehabilitačního tábora“. Nejméně deset žen a dětí na cestě zemřelo, nejčastěji na dehydrataci. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1