Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsný pohled do vězení Islámského státu: Lidé za prodej cigaret končili v temné kobce pod zemí

Drsný pohled do vězení Islámského státu: Lidé za prodej cigaret končili v temné kobce pod zemí

Džihádisté z takzvaného Islámského státu ustupují ofenzivě v iráckém Mosulu a z věznice při tom propustili desítky lidí. O jejich osvobození a příbězích informovala agentura Reuters. Pod vládou islamistů končili za mřížemi v nelidských podmínkách za banální prohřešky.

Islámský stát na svém území netoleroval mobilní telefony ani kouření a prodej cigaret. Lidi, kteří se takto „provinili“, čekal až absurdně přísný trest, jak ukazují svědectví propuštěných mužů.

Vězně drželi islamisté v temných celách pod zemí, jakkoli to samozřejmě může být pokrytecké, protože prominentní stoupenci IS moderní komunikační prostředky používají a různé neřesti si rovněž dopřávají.

Jeden z propuštěných mužů teď agentuře Reuters popsal, že jeho a dalších několik lidí členové IS vyvedli z podzemních cel, kde je drželi. Zavázali jim oči, posadili je do autobusu a odvezli. Když autobus zastavil, řekli jim, že jsou volní. V autobuse prý bylo asi 25 vězňů.

Muž, který s novináři hovořil, řekl, že byl zatčen právě za prodej cigaret. Jeden z občanů Mosulu zase žurnalistům sdělil, že se doma překvapivě objevil jeho bratr, který byl měsíc ve vězení kvůli tomu, že měl mobil.

Rovněž se ale potvrzuje, že „pouhé“ vězení ještě byla ta lepší varianta. Šíitské oddíly zvané Hašd Šaabí oznámily, že ve věznici v severoiráckém městě Badúš našly hromadný hrob se stovkami těl. IS v tamní věznici držel stovky žen z komunity jezídů. Podle agentury AFP se může nález vztahovat také k masakru, při němž členové IS v roce 2015 věznici obsadili a pozabíjeli tehdy 600 lidí.

K masakru z roku 2015 získala OSN informace, že IS tehdy z věznice odvezl asi 600 šíitských vězňů. Vyložil je u příkopu, u kterého je bojovníci IS postříleli. Několik lidí masakr přežilo tak, že zůstali pod těly mrtvých. V téže věznici pak IS zadržoval podle iráckých úřadů asi 500 jezídek.

IS postupoval vůči menšinovým jezídům s mimořádnou krutostí. Mnoho mužských členů této komunity pozabíjel, další přinutil konvertovat k islámu, ženy zajal a udělal z nich sexuální otrokyně. Jezídové žili v oblasti Sindžáru na sever od Mosulu. Badúš leží zhruba 15 kilometrů severozápadně od Mosulu.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1