Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Druhý pokus. Skotská premiérka požádá o vypsání nového referenda o nezávislosti

Druhý pokus. Skotská premiérka požádá o vypsání nového referenda o nezávislosti

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová požádá příští týden parlament o souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti na Spojeném království. Britská vláda podle ní neudělala v souvislosti s brexitem žádný kompromis.

„Pokud může být Skotsko ignorováno v tak důležité otázce jako je Evropská unie a jednotný trh, tak je jasné, že náš hlas může být ignorován kdykoliv," řekla Sturgeonová. 

Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu Británie z Evropské unie nejpozději koncem tohoto měsíce. Proces má trvat asi dva roky a vyvrcholí uzavřením dohody o další spolupráci mezi britskými ostrovy a EU. Sturgeonová nedávno žádala vládu v Londýně, aby se Skotsko mohlo zapojit do procesu a uzavřít s EU vlastní dohodu. Mayová na její požadavky nepřistoupila.

Refrendum by se proto podle ní mělo konat mezi podzimem 2018 a jarem 2019, tak aby nebylo v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie příliš pozdě. O autorizaci hlasování chce požádat i britskou vládu, měla by ale podle ní respektovat vůli skotského parlamentu. 

„Možnost, že se nic nezmění, už tady není. Dáme ale skotskému lidu šanci, aby rozhodl, jakou změnu chce.

Strana SNP loni vyhrála volby do skotského parlamentu i díky slibu, že vypíše nové referendum, pokud by jinak mělo Skotsko odejít z Evropské unie. Sturgeonová věří, že obyvatelé se tentokrát rozhodnout pro nezávislost. V hlasování v roce 2014 si setrvání ve Spojeném království přálo 55,3 % voličů. V referendu o brexitu pak 66 % Skotů hlasovalo proti odchodu z Evropské unie. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1