Druhý Schapiro to nebude. Trumpova velvyslance v Česku Zeman uvítá, půjde o byznys | info.cz

Články odjinud

Druhý Schapiro to nebude. Trumpova velvyslance v Česku Zeman uvítá, půjde o byznys

Česko by se už brzy mohlo dočkat nového velvyslance USA v Praze. Donald Trump na post navrhl republikána a podnikatele z amerického státu Wisconsin Steva Kinga. Nahradil by tak Obamova velvyslance Andrewa Schapira, jehož vztahy s prezidentem Milošem Zemanem byly během jeho působení v Praze na ostří nože. S Trumpovým kandidátem Zeman mít problém nebude, myslí si novinář a komentátor Erik Best, podle kterého se bude King v Česku soustředit hlavně na obchodní zájmy. Na lidská práva a podporu neziskových organizací, které byly blízká Schapirovi, se zřejmě moc soustředit nebude.

„Je to zkušený obchodník a politik, který má za sebou úspěšnou kariéru v byznysu. Je to člověk, který kandidoval v Senátu, i když zvolen nebyl. Dlouhou dobu také působil v Republikánské straně ve státě Wisconsin. A to je to klíčové, protože to je politický nominát, to znamená, že ho vybral nebo doporučil sám prezident. Není to tedy kariérní diplomat, stejně jako téměř všichni velvyslanci od sametové revoluce,“ řekl pro INFO.CZ novinář amerického původu Erik Best.

Podnikatel z Janesville začínal jako učitel sociálních věd a pracoval také pro FBI. V politice se začal angažovat v 70. letech, kdy působil jako asistent republikánského senátora a zasedal i v senátním podvýboru pro vyšetřování. V roce 1985 se stal šéfem Republikánské strany ve Wisconsinu, kde vydržel do roku 1988. Od roku 1987 pracoval také na ministerstvu zemědělství jako poradce pro rozvoj venkova. O rok později z funkce odešel, aby kandidoval do amerického Senátu. Na křeslo amerického senátora ale nedosáhl.

Kariérním diplomatem nebyl ani jeho předchůdce Andrew Schapiro, kterého do funkce velvyslance v České republice nominoval demokratický prezident Barack Obama. Oba dva tak podle Besta pojí, že jsou „osobním velvyslancem prezidenta“ a podle toho se také formuje agenda, na kterou v křesle velvyslance upínají pozornost. V případě Kinga to bude hlavně agenda obchodní.

V Bílém domě za Trumpa vládne chaos, je nepředvídatelný. Válka je možnost, říká Andrew Schapiro autor: INFO.cz

„Pokud jde o republikánského velvyslance, dá se předpokládat, že se bude zabývat spíš obchodem než lidskými právy či neziskovými organizaci, které byly pro Shapira velmi důležité,“ tvrdí americký novinář. Právě obchod je oblast, ve které je King celý život jako ryba ve vodě. Od roku 1990 působil jako prezident průmyslové a ekonomické společnosti Milton Industrial and Economic Corporation, kde zůstal až do roku 2006. V témže roce založil investiční a realitní společnost King Capital.

Kingův osud je v rukou Senátu

Paul Ryan (šéf Sněmovny reprezentantů, který o Kingovi mluví jako o politickém mentorovi) a Reince Priebus (vedoucí štábu Bílého domu) jsou dvě jména, která ho dostávají o krok blíž k prezidentovi Donaldu Trumpovi, do jeho blízkého kruhu ale rozhodně nepatří. „Nemá přímé kontakty s Trumpem a ani se neznají osobně, na rozdíl od posledních dvou posledních velvyslanců. To byli spolužáci pana Obamy, takže měli s prezidentem přímou vazbu, ale tentokrát to bude vždy jednání přes někoho,“ domnívá se Best.

Schapira a Kinga dělí i věk nástupu do funkce. Zatímco Obamův kůň přicházel do Prahy v 51 letech, Trumpovu kandidátovi je dnes 75 let. I když je na soudy ještě brzy, mohl by je odlišovat i vztah s Milošem Zemanem. Andrew Schapiro se totiž s českým prezidentem dostal do křížku, když označil jeho plánovanou cestu na oslavy v Moskvě u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války za „prekérní“. Ostatní evropští lídři totiž návštěvu oslav vynechali. Zeman si slova Schapira nenechal líbit a řekl, že „po tomto prohlášení má Schapiro dveře na Hrad zavřené“ a od té doby byl Schapiro u Zemana na černé listině.

Naopak s Kingem Best významnější neshody neočekává. „Přepokládám, že proti němu pan prezident nic mít nebude. Dojmy bude vytvářet až na místě a myslím si ale, že vzhledem k tomu, jakou popularitu má prezident Zeman v Česku, proti němu nový velvyslanec nepůjde,“ říká Best. Záleží však ještě na tom, zda Trumpův návrh potvrdí i americký Senát.

„V Senátu existuje skutečná bitva, a když prezident nominuje nového velvyslance nebo jiného funkcionáře, demokraté se často snaží tyto nominace blokovat,“ říká novinář s americkými kořeny. „Je možné, že kvůli atmosféře v Senátu to potvrzení Kinga potrvá a pokud by to bylo po českých volbách, mohly by být vztahy velvyslance a nového prezidenta nastaveny jinak – nemusely by být tak družné,“ říká Best s tím, že někteří čeští politici vystupují proti Trumpovi a toto napětí se může projevit v diplomatických vztazích. Přesto ale jde pouze o teoretickou možnost, na kterou podle Besta nakonec nedojde.

„Osobně si myslím, že v případě pana Kinga problém nebude, protože to je poměrně nekontroverzní politik a nemyslím si, že by měl u demokratů nebo u republikánů, kteří s Trumpem ne vždy souhlasí, vyvolat nějakou silnou reakci,“ dodává Best.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud