Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Držel jsem ji za ruku až do konce.“ Mrazivé příběhy ze zasypaného italského hotelu

„Držel jsem ji za ruku až do konce.“ Mrazivé příběhy ze zasypaného italského hotelu

Dceru nechali u babičky, aby si společně mohli užít několik nerušených dní v hotelu v italských horách. Jejich dovolená se změnila v noční můru, když na Rigopiano udeřila lavina. Giampaolo a jeho partnerka Valentina čekali pod lavinou na pomoc, pro ni přišla bohužel pozdě.

Mělo to být několik dní s milovanou ženou, místo toho mu manželka v italském hotelu po sesuvu laviny zemřela. Zachráněného cukráře Giampaola čeká v Římě pětiletá dcerka Rosa Barbara, které bude muset vysvětlit, že se její matka už nevrátí.

„Držel jsem ji za ruku a neustále na ni mluvil, aby zůstala při vědomí. Pak mi v jednom okamžiku přestala odpovídat. Volal jsem ji, ale pak jsem si uvědomil, že mi odešla,“ citoval deník Corriere della Sera vzpomínky muže, jak je řekl po vysvobození záchranářům.

O zázraku mluví studentka Giorgia, kterou spolu s jejím snoubencem Vincenzem vysvobodila horská služby zpod laviny po více než 48 hodinách. „Vše se na nás zřítilo a my vůbec netušili, co se děje. Připadali jsme si jako zavření v krabici,“ cituje její slova z rozhovoru pro Radio G švýcarský deník Blick.

Také jí v krizi pomáhal partner. „Můj snoubenec nám dodával odvahu. „Záchranáři určitě přijdou, najdou nás. Vědí, že jsme tady dole,‘ říkal. Díky němu jsme pevně věřili, že se odtamtud dostaneme,“ vzpomínala Giorgia, která spolu s Vincenzem vyvázla jen s pár odřeninami.

Záchranáři z trosek také vysvobodili kromě manželky, syna a dcery hotelového kuchaře Giampiera další dvě děti. Edoarda a Samuela zachránilo, že ve chvíli tragédie hráli kulečník. Herna se totiž nacházela ve spodním patře, ve kterém se vytvořila řada vzduchových kapes.

Malá Ludovica se hned po své záchraně sháněla po oblíbených sušenkách. V pondělí ráno ji propustili lékaři z nemocnice, stejně jako další děti. Jejich rodiče takové štěstí neměli. Zatímco sedmiletý Samuel má ještě teoretickou naději, protože se ti jeho stále pohřešují, matka a otec Edoarda v Rigopianu zahynuli.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744