„Držte se stranou,“ dostávali pokyny katalánští policisté. Teď je vyšetřují kvůli pasivitě | info.cz

Články odjinud

„Držte se stranou,“ dostávali pokyny katalánští policisté. Teď je vyšetřují kvůli pasivitě

Během říjnového referenda o nezávislosti dostávala katalánská policie pokyny nezasahovat a pomáhat zraněným. Vyplývá to z rádiové komunikace místních policistů s veliteli, z níž dnes cituje katalánský deník La Vanguardia. Španělští policisté naopak použili v mnoha případech i násilí, aby hlasování zabránili. Katalánskou policii kvůli pasivitě při zakázaném referendu už několik měsíců vyšetřuje španělská vláda. 

Podle deníku La Vanguardia dostávala místní policie (Mossos d’Esquadra) 1. října pokyny z velitelství svých jednotek, aby pomáhala zraněným a nezasahovala proti lidem v ulicích. Naopak španělská policie se snažila lidem bránit v přístupu do volebních místností a zabavovala volební urny.

"Nemůžeme se tam dostat, je tam spousta lidí," hlásil jeden z katalánských policistů v den referenda ráno v 06:38. Měl na mysli volební místnost, kterou bránili lidé, aby se v ní mohlo hlasovat. Naproti tomu španělští policisté plnili pokyny a do volebních místností se dostávali i násilím, někde dokonce rozbíjeli skleněné dveře kladivem.

La Vanguardia také uvádí, že někteří katalánští policisté byli překvapeni tvrdostí zásahu španělské policie. "Právě dorazily dodávky národní (španělské) policie. Zasahují proti všem," hlásil jeden z katalánských policistů na ústředí několik minut po deváté hodině. V reakci na podobná hlášení dostali místní policisté další pokyn: "Nejdříve, prosím, hlavně pomozte lidem, kteří by mohli být zraněni."

Brzy začala chodit na velitelství jednotek hlášení o zraněných: "Je tam kluk s rozbitou pusou, dostal ránu", nebo "jsou tady zranění, musíme je převézt do nemocnice Del Mar". Jedna z nejkritičtějších situací nastala v barcelonské střední škole Paua Claríse, kde podle záběrů ze sociálních sítích španělští policisté shazovali lidi ze schodů, někteří do nich kopali a po zemi je vláčeli ven ze školy, v níž se volilo.

Po jedenácté hodině přišel další pokyn katalánským policistům: "Vy nezasahujte, nezasahujte, prosím, držte se stranou." Za to, že se chovali pasivně, jsou nyní policisté vyšetřováni. Už pár dní po referendu provedla španělská policie razie na velitelstvích katalánské policie i na katalánském telekomunikačním úřadě, kde zabavovala materiály o rádiové komunikaci během referenda.

Ze vzpoury a neuposlechnutí soudního příkazu jsou nyní obviněni mimo jiné bývalý šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero a katalánský exministr vnitra Joaquim Forn. Oba byli koncem října, stejně jako celá katalánská vláda, sesazeni španělskou vládou kvůli snahám o nezávislost autonomní oblasti Katalánsko.

Zásah španělské policie při referendu si podle závěrečné zprávy katalánského ministerstva zdravotnictví vyžádal 1066 zraněných, kteří vyhledali ošetření v nemocnici. Valná většina zranění (886) byla lehká, nicméně sedm lidí bylo zraněno vážně. Například katalánskýhudebník Roger Espaňol přišel o oko po zásahu gumovým projektilem. Ty v Katalánsku místní policie nesmí používat, španělská policie je ale používat může.

Zástupce Madridu v regionu Katalánska Enric Millo se už dva dny po referendu za policejní násilí veřejně omluvil. Na rozdíl od ostatních členů španělské vlády či od španělského krále Felipeho VI., který krátce po referendu v projevu ostře kritizoval lídry Katalánska za separatistické snahy, aniž zmínil zásah policie, považovaný mnohými za neadekvátní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud