Držte svou „krásku“ dál od našich břehů, varují Rusové Brity. Nová chlouba britského námořnictva sklidila posměch | info.cz

Články odjinud

Držte svou „krásku“ dál od našich břehů, varují Rusové Brity. Nová chlouba britského námořnictva sklidila posměch

Rusko a Velká Británie se chovají jako děti na písku, které se dohadují, kdo má lepší bábovičky. Sotva Britové spustili na vodu svou nejnovější válečnou loď HMS Queen Elizabeth, hned vzbudila posměch u Rusů, podle kterých je jen nemotorným a snadným cílem. Britové ale oponují, že Moskva jen závidí, protože má k dispozici své válečné plavidlo Admirál Kuzněcov, který je v provozu už od roku 1991 a chátrá. Rusko na adresu nové britské lodi vzkázalo, aby se radši držela od jeho břehů dál.

Ruské ministerstvo obrany se ve veřejném prohlášení podle listu The Telegraph otevřeně vysmívalo nové válečné lodi Britů HMS Queen Elizabeth. Představuje prý jen „velký snadný cíl“ a bylo by rozumné, kdyby Britové své plavidlo radši drželi dál od ruských břehů. Loď je prý vhodná pouze ke startu a přistávání letadel, ale jinak potřebuje ochranu dalších lodí a ponorek, protože by se sama neubránila.

Rusové ostře reagovali na předchozí prohlášení britského ministra obrany Michaela Fallona, který označil největší ruskou válečnou loď za „zchátralou“. Admirál Kuzněcov poprvé vyplul už v roce 1991 a potřeboval by rozsáhlejší rekonstrukci. Reakcím Rusů se Fallon nediví, protože prý očekával, že „budou závidět“.

„Je v zájmu britského námořnictva, aby svou „krásku“ drželi aspoň pár stovek mil od své ruské „vzdálené příbuzné“,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Británie se přitom slovně navezla do válečné lodi Rusů už letos v lednu, když se plavidlo vracelo kolem ostrovního království zpět do vlasti od břehů Sýrie. Fallon tehdy projíždějícího Admirála Kuzněcova nazval „lodí hanby“.

Britové novou loď HMS Queen Elizabeth vypustili oficiálně poprvé na vodu tento týden a hned se objevily první obavy. Operační systém plavidla totiž funguje na zastaralé platformě Windows XP, která od roku 2014 už nemá potřebnou podporu a aktualizaci. Bezpečnost systému je ale podle Fallona dobře zajištěná.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud