Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Držte svou „krásku“ dál od našich břehů, varují Rusové Brity. Nová chlouba britského námořnictva sklidila posměch

Držte svou „krásku“ dál od našich břehů, varují Rusové Brity. Nová chlouba britského námořnictva sklidila posměch

Rusko a Velká Británie se chovají jako děti na písku, které se dohadují, kdo má lepší bábovičky. Sotva Britové spustili na vodu svou nejnovější válečnou loď HMS Queen Elizabeth, hned vzbudila posměch u Rusů, podle kterých je jen nemotorným a snadným cílem. Britové ale oponují, že Moskva jen závidí, protože má k dispozici své válečné plavidlo Admirál Kuzněcov, který je v provozu už od roku 1991 a chátrá. Rusko na adresu nové britské lodi vzkázalo, aby se radši držela od jeho břehů dál.

Ruské ministerstvo obrany se ve veřejném prohlášení podle listu The Telegraph otevřeně vysmívalo nové válečné lodi Britů HMS Queen Elizabeth. Představuje prý jen „velký snadný cíl“ a bylo by rozumné, kdyby Britové své plavidlo radši drželi dál od ruských břehů. Loď je prý vhodná pouze ke startu a přistávání letadel, ale jinak potřebuje ochranu dalších lodí a ponorek, protože by se sama neubránila.

Rusové ostře reagovali na předchozí prohlášení britského ministra obrany Michaela Fallona, který označil největší ruskou válečnou loď za „zchátralou“. Admirál Kuzněcov poprvé vyplul už v roce 1991 a potřeboval by rozsáhlejší rekonstrukci. Reakcím Rusů se Fallon nediví, protože prý očekával, že „budou závidět“.

„Je v zájmu britského námořnictva, aby svou „krásku“ drželi aspoň pár stovek mil od své ruské „vzdálené příbuzné“,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Británie se přitom slovně navezla do válečné lodi Rusů už letos v lednu, když se plavidlo vracelo kolem ostrovního království zpět do vlasti od břehů Sýrie. Fallon tehdy projíždějícího Admirála Kuzněcova nazval „lodí hanby“.

Britové novou loď HMS Queen Elizabeth vypustili oficiálně poprvé na vodu tento týden a hned se objevily první obavy. Operační systém plavidla totiž funguje na zastaralé platformě Windows XP, která od roku 2014 už nemá potřebnou podporu a aktualizaci. Bezpečnost systému je ale podle Fallona dobře zajištěná.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744