Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Duch" Islámského státu vyhrožuje z vězení. Chce zapalovat homosexuály

"Duch" Islámského státu vyhrožuje z vězení. Chce zapalovat homosexuály

Jeho dopadení bylo považováno za jeden z nejdůležitějších kroků v boji proti takzvanému Islámskému státu. Abu Islam, kterému kvůli jeho nepolapitelnosti irácká rozvědka neřekla jinak než Duch IS, stál v hierarchii nejděsivější teroristické organizace současnosti vysoko. Byl v čele tajných buněk sebevražedných atentátníků, kteří byli určení k páchání teroristických útoků v zahraničí. Byl také pověřen učit nové bojovníky unikátní verzi islámu podle not Islámského státu a stal se i „emírem“ IS provincie Kirkúk. Prchat irácké armádě se mu dařilo dlouho, v říjnu ale klec spadla. 

Irácké tajné služby měly na Abu Islama políčeno víc než dva roky. „Sebrat ho a uvědomit si, že jsme ho nakonec dostali, to pro nás byl velký úlovek,“ řekl pro server The New Yorker šéf kurdistánských tajných služeb Lahur Talany. Úspěch je o to větší, že se většině vysoce postavených bojovníků IS daří unikat, nebo jsou v bojích zabiti.

Kdo tedy je Abu Islam? Jeho pravé jméno je Mazan Nazhan Ahmed al-Obeidi a narodil se v roce 1989 ve vesnici jihozápadně od Kirkúku. Poté, co se v červnu 2014 Islámský stát dostal ze Sýrie také do sousedního Iráku, se stal jedním z jeho prvních zdejších rekrutů.

„Byl jsem student na vysoké škole šaríi. Sledoval jsem IS na YouTube, na Facebooku, na Twitteru. Miloval jsem, co dělají,“ přiznává Abu. Když odešel k Islámskému státu, byl ženatý a jeho žena čekala dítě. Dceru Aishu viděl až poté, co byl zajat. Úřady mu povolily rodinnou návštěvu, aby ho před výslechem obměkčily. „Každý člověk má slabinu,“ vysvětluje jeden z důstojníků zvláštních sil.

Křesťané a židé mají dvě možnosti

Irácká armáda od konce loňského roku pokračuje v dobývání Mosulu a slaví úspěchy. Islámský stát tak spěje k porážce a ke ztrátě města se silnou symbolikou, kde IS v roce 2014 vyhlásil chalífát. Vůdcem se tehdy deklaroval Abú Bakr Bagdádí, který je dnes na útěku. Bojovníci mu však stále zůstávají věrní, tvrdí Abu Islam s tím, že „mentalita nezmizí, ani když bude chalíf zabit“.

Ani víra Abu Islama se po jeho dopadení nezměnila. Šíité podle něj nejsou skuteční muslimové a musí být poraženi. Křesťané a židé mají podle jeho slov dvě možnosti – konvertovat k islámu, nebo je čeká smrt. Homosexuálové mají být „shozeni z nejvyšších budov, nebo zapáleni“.

Abu Islam byl dopaden 23. října. Velel tehdy 150 mužům, kteří věděli, že nesmí být lapeni. Všichni měli na sobě sebevražedné vesty. „Bylo to buď zabít, nebo se nechat zabít,“ vzpomíná. Kurdské síly ale radikály přemohly. Víc než 100 z nich útok iráckých jednotek nepřežilo.

„Viděl jsem, jak se všichni mí přátelé zabíjejí, všichni moji chlapi.“ Abu Islam ale tlačítko na sebevražedné vestě nezmáčkl. „Myslel jsem na svou matku. Jsou to tři roky, co jsem jí neviděl. A v ten okamžik jsem prostě zemřít nechtěl,“ svěřil se pro The New Yorker. Pak utekl do prázdného domu svého bratrance, odkud následně utekl zase do jiného. Jeho rodina, která věděla, že prchá, ho nakonec úřadům sama nahlásila.

Důvodem, proč se k Islámskému státu vůbec připojil, byla špatná finanční situace. „Neměl jsem nikoho, kdo by mi poradil, nebo mě vedl. Oni mě vytáhli a následně vyučili. Dali mi lekce. Cítil jsem, že mi pomáhají,“ vysvětluje. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744