"Duch" Islámského státu vyhrožuje z vězení. Chce zapalovat homosexuály | info.cz

Články odjinud

"Duch" Islámského státu vyhrožuje z vězení. Chce zapalovat homosexuály

Jeho dopadení bylo považováno za jeden z nejdůležitějších kroků v boji proti takzvanému Islámskému státu. Abu Islam, kterému kvůli jeho nepolapitelnosti irácká rozvědka neřekla jinak než Duch IS, stál v hierarchii nejděsivější teroristické organizace současnosti vysoko. Byl v čele tajných buněk sebevražedných atentátníků, kteří byli určení k páchání teroristických útoků v zahraničí. Byl také pověřen učit nové bojovníky unikátní verzi islámu podle not Islámského státu a stal se i „emírem“ IS provincie Kirkúk. Prchat irácké armádě se mu dařilo dlouho, v říjnu ale klec spadla. 

Irácké tajné služby měly na Abu Islama políčeno víc než dva roky. „Sebrat ho a uvědomit si, že jsme ho nakonec dostali, to pro nás byl velký úlovek,“ řekl pro server The New Yorker šéf kurdistánských tajných služeb Lahur Talany. Úspěch je o to větší, že se většině vysoce postavených bojovníků IS daří unikat, nebo jsou v bojích zabiti.

Kdo tedy je Abu Islam? Jeho pravé jméno je Mazan Nazhan Ahmed al-Obeidi a narodil se v roce 1989 ve vesnici jihozápadně od Kirkúku. Poté, co se v červnu 2014 Islámský stát dostal ze Sýrie také do sousedního Iráku, se stal jedním z jeho prvních zdejších rekrutů.

„Byl jsem student na vysoké škole šaríi. Sledoval jsem IS na YouTube, na Facebooku, na Twitteru. Miloval jsem, co dělají,“ přiznává Abu. Když odešel k Islámskému státu, byl ženatý a jeho žena čekala dítě. Dceru Aishu viděl až poté, co byl zajat. Úřady mu povolily rodinnou návštěvu, aby ho před výslechem obměkčily. „Každý člověk má slabinu,“ vysvětluje jeden z důstojníků zvláštních sil.

Křesťané a židé mají dvě možnosti

Irácká armáda od konce loňského roku pokračuje v dobývání Mosulu a slaví úspěchy. Islámský stát tak spěje k porážce a ke ztrátě města se silnou symbolikou, kde IS v roce 2014 vyhlásil chalífát. Vůdcem se tehdy deklaroval Abú Bakr Bagdádí, který je dnes na útěku. Bojovníci mu však stále zůstávají věrní, tvrdí Abu Islam s tím, že „mentalita nezmizí, ani když bude chalíf zabit“.

Ani víra Abu Islama se po jeho dopadení nezměnila. Šíité podle něj nejsou skuteční muslimové a musí být poraženi. Křesťané a židé mají podle jeho slov dvě možnosti – konvertovat k islámu, nebo je čeká smrt. Homosexuálové mají být „shozeni z nejvyšších budov, nebo zapáleni“.

Abu Islam byl dopaden 23. října. Velel tehdy 150 mužům, kteří věděli, že nesmí být lapeni. Všichni měli na sobě sebevražedné vesty. „Bylo to buď zabít, nebo se nechat zabít,“ vzpomíná. Kurdské síly ale radikály přemohly. Víc než 100 z nich útok iráckých jednotek nepřežilo.

„Viděl jsem, jak se všichni mí přátelé zabíjejí, všichni moji chlapi.“ Abu Islam ale tlačítko na sebevražedné vestě nezmáčkl. „Myslel jsem na svou matku. Jsou to tři roky, co jsem jí neviděl. A v ten okamžik jsem prostě zemřít nechtěl,“ svěřil se pro The New Yorker. Pak utekl do prázdného domu svého bratrance, odkud následně utekl zase do jiného. Jeho rodina, která věděla, že prchá, ho nakonec úřadům sama nahlásila.

Důvodem, proč se k Islámskému státu vůbec připojil, byla špatná finanční situace. „Neměl jsem nikoho, kdo by mi poradil, nebo mě vedl. Oni mě vytáhli a následně vyučili. Dali mi lekce. Cítil jsem, že mi pomáhají,“ vysvětluje. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud