Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důležitý průlom. Syrská armáda v Aleppu zatlačuje rebely

Důležitý průlom. Syrská armáda v Aleppu zatlačuje rebely

Syrská armáda rychle postupuje v povstalecké části Aleppa. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou vojáci od neděle ve čtvrti, kterou rebelové před čtyřmi lety obsadili jako první. CNN uvedla, že od minulého úterka, kdy armáda zahájila ofenzívu proti východní části města, tam přišlo o život 300 lidí.

Aleppo je od roku 2012 rozdělené na východní, povstalci kontrolovanou část, a na část západní, kterou má pod kontrolou vláda. Cílem současných bojů je vytlačit obránce východních čtvrtí a město sjednotit pod kontrolou vlády.

Podle SOHR se vojákům a jejich spojencům z libanonského Hizballáhu podařilo vyhnat povstalce z bývalé průmyslové zóny na severovýchodě města. „Jde o nejvýznamnější průlom vládních sil," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Armáda podle něj získala dobré pozice pro boj o další východní části a může severní čtvrti izolovat od zbytku povstalecké oblasti.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který v neděli jednal v Damašku, řekl, že v Aleppu hrozí do konce roku humanitární katastrofa. Odpoledne bude o humanitární pomoci syrským civilistům jednat Rada bezpečnosti OSN.

De Mistura v Damašku navrhl, aby východní Aleppo dostalo možnost autonomní správy, což šéf syrské diplomacie Valíd Mualim rezolutně zamítl jako zásah do svrchovanosti Sýrie. Podle něj drží 5000 až 7000 ozbrojenců jako rukojmí 270.000 obyvatel východu města.

De Mistura řekl, že do Vánoc se může to, co z východu města zbývá, zcela zhroutit. „Uvidíte prchat 200.000 lidí do Turecka a bude to humanitární katastrofa," řekl.

Východ Aleppa je od léta v obležení a agenturám OSN došly poslední zásoby potravin, takže tento týden přestaly pomoc distribuovat. Podle zpráv z města syrská armáda při útocích zničila poslední nemocnice a zdravotnická zařízení, takže civilisté ztratili možnost lékařské pomoci. De Mistura k tomu řekl, že by bylo třeba získat povolení pro vstup personálu OSN, aby mohl tyto zprávy ověřit.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1