Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno kvůli Kimovi. Trump vrátil Putinovi šťouchnutí v otázce KLDR

Dusno kvůli Kimovi. Trump vrátil Putinovi šťouchnutí v otázce KLDR

Rusko by mělo Spojeným státům více pomáhat ve snaze přesvědčit Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní. Prohlásil to v americký prezident Donald Trump v reakci na čtvrteční telefonát se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten Spojené státy obvinil, že Severní Koreu ke zvýšené jaderné a raketové aktivitě vyprovokovaly. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval státy k posílení komunikace s KLDR, které má vést ke snížení napětí v regionu.

„Zásadním bodem bylo hovořit o Severní Koreji, protože bychom rádi, aby nám (Putin) se Severní Koreou pomohl. Čína pomáhá, Rusko nepomáhá. Rádi bychom ruskou pomoc,“ řekl podle agentury Reuters Trump novinářům v prvním vyjádření k telefonátu s Putinem.

Šéf Kremlu ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že Washington i Pchjongjang musejí zastavit zvyšování napětí na Korejském poloostrově a vyzval ke krajní opatrnosti. Dodal, že Spojené státy cíle svého případného vojenského úderu proti KLDR přesně neznají, naopak protiútok ze severu by skončil katastrofou.

Trump si se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v posledních měsících vyměňuje ostrá prohlášení a mluví o útoku na KLDR v případě její provokace. Rusko naproti tomu hovoří o nutnosti řešit napjatou situaci v regionu diplomaticky. Možnost jednat s Pchjongjangem bez jakýchkoli předběžných požadavků nedávno naznačil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, což Putin ve čtvrtek ocenil.

Šéf americké diplomacie dnes v Radě bezpečnosti OSN své dřívější prohlášení poněkud upravil dovětkem, že „Severní Korea si musí zasloužit svůj návrat k (jednacímu) stolu“. A to tím, že jednání bude předcházet nespecifikovaně dlouhé období, kdy nebude Pchjongjang provádět raketové ani jaderné testy.

Tillerson ve svém vystoupení reagoval na slova šéfa OSN Guterrese, jenž vyzval k okamžitému posílení komunikace s KLDR. To je podle něho „zásadní pro snížení rizika nepochopení či nedorozumění a poklesu napětí v regionu“.

Americký ministr obrany Jim Mattis dnes uvedl, že nejnovější test severokorejské dalekonosné rakety neprokázal bezprostřední hrozbu pro Spojené státy. Krátce po testu koncem listopadu Mattis řekl, že raketa předvedla lepší letové schopnosti než kterákoli z předchozích střel a že prokázala trvalou severokorejskou snahu o vyrobení rakety, která by mohla zasáhnout území USA.

Na dnešní dotaz novinářů v Pentagonu, zda raketový test naznačil bezprostřední hrozbu jaderného útoku na USA, Mattis podle agentury AP odpověděl: „Ne, ještě ne.“ Dodal, že američtí odborníci stále pokračují v zevrubné analýze severokorejských zbrojních schopností. To se pravděpodobně týká zobrazovacích analýz dráhy letu rakety a opětovného vstupu její hlavice do zemské atmosféry.

V Radě bezpečnosti OSN dnes v rámci posledních jednání o KLDR náměstek jihokorejského ministra zahraničí Čo Hjon upozornil, že Pchjongjang se dostal do závěrečné fáze jaderného zbrojení. Apeloval na mezinárodní společenství, aby si uvědomilo naléhavost nebezpečí, které země představuje, a našlo způsob jak zastavit severokorejský jaderný program.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1